PARM 35 mm Parçacıklı Mühimmat

Günümüzde sayıları hızla artan seyir füzesi, havadan karaya füzeler, insansız hava araçları, vb. hava tehditlerine karşı namlulu silah sistemlerinin etkinlik düzeylerinin artırılması amacıyla yeni nesil Programlanabilir Parçacıklı Mühimmat kullanımı gündeme gelmiştir. Hava tehdit unsurunun yüksek kinetik enerjiye ve penetrasyon yeteneğine sahip parçacıklardan oluşan bir bulut içerisinde bırakılmasına dayalı söz konusu mühimmat konsepti; klasik mühimmat tipleri ile etkinlik sağlanamayan birçok hava tehdidine karşı maliyet-etkin hava savunma çözümü sağlamaktadır.

ASELSAN Ana Yükleniciliği’nde, TÜBİTAK SAGE desteğiyle geliştirilmekte olan 35 mm Parçacıklı Mühimmat bu konsepte uygun olarak geliştirilen ve hızlı ve küçük hedeflere karşı son derece etkin olan bir mühimmattır.

PROGRAMLANABİLİR ELEKTROMANYETİK NAMLU ÇIKIŞ AĞZI
PROGRAMLANABİLİR ELEKTROMANYETİK NAMLU ÇIKIŞ AĞZI

Oerlikon veya Korkut gibi namlulu hava savunma sistemlerinin namlu çıkış ağzında programlanabilir elektromanyetik namlu ucu bulunur.  Programlanabilir 35 mm’lik parçacıklı mühimmat, namlu çıkış ağzında bulunan elektromanyetik namlu ucundan geçerken, paralanacağı mesafe mühimmata işlenir. Programlanan mühimmat paralanacağı mesafeye ulaştığında dairesel bir şekil ile paralanarak saçılır. Paralanan mühimmatın içinde tungsten metalden yapılmış parçacıklar bulunur. Bu parçacıklar gerek kendi kinetik enerjisi, gerekse ateşlendiği hedefin hızıyla doğru orantılı olarak hedefine zarar vermesi amaçlanır.

Bu teknoloji, 30 mm’den 76 mm kalibreye kadar değişik boyutlardaki mühimmatlara uygulanabilir. Parçacıklı mühimmat teknolojisi kara, hava ve deniz uygulamaları için uygundur.

35 mm Parçacıklı Mühimmat
Kalibre35 mm
Çekirdek Ağırlığı750 gr
Mermi Ağırlığı1780 gr
Namlu Çıkış Hızı1050 m/s
Maximum Menzil11000 m
Etkili Menzil6000 m
Tungsten Mermi152 adet

 

KORKUT PARM 35 mm Parçacıklı Mühimmat Kullanılan Sistem
KORKUT PARM 35 mm Parçacıklı Mühimmat Kullanılan Sistem
Oerlikon PARM 35 mm Parçacıklı Mühimmat Kullanılan Sistem
Oerlikon PARM 35 mm Parçacıklı Mühimmat Kullanılan Sistem

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir