TSK Envanterindeki 400 Tank Modernize Ediliyor

Yeni güvenlik konsepti kapsamında yeni bir adım atılıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) zırhlı araçları yeni konsepte uygun olarak modernize edilecek.
Hükümet, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’na verdiği bu talimatta, tankların operasyon bölgelerindeki saha şartlarına uyumlu biçimde modernize edilmesini istedi.

MALİYET 1 MİLYAR DOLAR

TSK Envanterinde hali hazırda 900’ün üzerinde ABD yapımı M60, 400’e yakın da Alman menşeili Leopard tankı bulunuyor. Modernizasyon kapsamında öncelikli olarak 300 M60 ve 100 Leopard tankının atış, silah ve zırh ile tüm bilgisayar sistemlerinin yenilenmesi bekleniyor.

Modernizasyon projesinin ilk maliyeti 1 milyar dolar seviyesinde olması ve milli imkanlarla gerçekleştirilmesi bekleniyor. Söz konusu olan tankların modernizasyonlarının kısa süre içerisinde tamamlanması ve yerli üretim olan Altay Tankları ile beraber görev yapması öngörülüyor.

ERDOĞAN KONSEPT DEĞİŞİKLİĞİNİN İŞARETİNİ VERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 19 Ekim’deki muhtarlar toplantısında, Türkiye’nin, artık bedel ödemek istemediğini ve bu yanlış güvenlik anlayışını terk ettiğini açıklayarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Bundan sonra sorunların kapımızı çalmasını beklemeyeceğiz. Bundan sonra bıçak kemiğe dayanana kadar sabretmeyeceğiz. Bundan sonra gırtlağımıza kadar bataklığa gömülmeye rıza göstermeyeceğiz. Artık sorunların üzerine biz gideceğiz. Terör sorunumuz mu var? Terör örgütlerinin gelip bize saldırmasını beklemeyeceğiz. Bu örgütler nerede faaliyet gösteriyorsa, nerede yuvalanıyorsa, gidip orada tepelerine tepelerin bineceğiz. Suriye’de, Irak’ta bize yönelik tehditler mi var? Bu tehditlerin sınırlarımıza dayanmasını beklemeyeceğiz. Tehditleri kaynağında yok etmenin, çözmenin çaresine bakacağız. Sineklerle uğraşmak yerine bataklığı kurutmanın yollarını bulacağız. Bakınız, Türkiye 30 yılı aşkın bir süredir PKK terör örgütüyle mücadele ediyor.

Bu örgütün yaklaşık 40 bin mensubunu imha ettik, ama eylemlerini durduramadık. Çünkü biz, uzun yıllar PKK bize saldırdığında karşılık veriyorduk. Bundan sonra, ülke içinde ve dışında, PKK’yı saklandığı inlerinde bulup bertaraf edeceğiz. Ülke içinde, bunların yıllardır gizlendiği, saklandığı, eylem hazırlığı yaptığı yerleri tespit ettik, birer birer hepsini de yok ediyoruz, edeceğiz. Bölücü örgüte destek veren, imkân sağlayan kim varsa, hepsinin de kökünü kurutacağız. Şimdiden söylüyorum, biz kendilerini bulup yok etmeden nereye gideceklerse gitsinler, bu kadar açık söylüyorum. Aynı şekilde, yurt dışında üstlendiği yerlerde, rahat nefes alabildikleri tek günleri olmayacak. O ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarını da bu konuda sürekli rahatsız edeceğiz, önlerine dosyaları koyacağız. İçeri mi atarlar, bize mi teslim ederler, ne yaparlarsa yapsınlar.  DHKP-C ve benzeri örgütlerin mensuplarını, harekete geçemeden, inlerinde yakalayıp adalete teslim ediyoruz. FETÖ’yle de aynı şekilde mücadele yürütüyoruz. Bu ihanet çetesinin kamudaki, sivil toplum kuruluşları içindeki, iş dünyasındaki tüm elemanlarını adım adım takip ediyoruz. Bu ülkede artık, kimsenin yaptığı ihanet yanına kar kalmayacak. Hiçbir terör örgütünü, hiçbir teröristi bu topraklarda barındırmayacağız. Ya imha olacaklar, ya teslim olacaklar, ya da defolup gidecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code