TEI-PD170 Motoru TUSAŞ’a Teslim Edildi

Türkiye’nin ilk milli insansız hava aracı motoru TEI-PD170’in seri üretimi TEI tarafından tamamlanarak, 13 adet motor TUSAŞ’a törenle teslim edildi.

TEI’de düzenlenen törene katılan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, yaptığı konuşmada, TEI-PD170 motorunun insansız hava araçları başta olmak üzere çeşitli platformlarda kullanılacağını söyledi.

Demir, TEI’nin, TUSAŞ şirketine ANKA İHA için ürettiği motorun gurur kaynakları olduğunu belirterek, PD-170 motorumuz, şu anda ilk uçuşlarını gerçekleştiren Akıncı İHA’mızın da bir modelinin motoru olarak kullanılmaya başlanacak. Yani milli İHA’mız Akıncı, mili motorumuzla uçuyor olacak.” dedi.

Çok çeşitli motor projeleri olduğunun altını çizen Demir, “Şuan da TEİ’de yürütülen 9 tane motor projemiz var. Bir kısmı teslim edildi. Bir kısmının üretimi devam ediyor. Ayrıyeten motor tasarlama süreçlerimiz devam ediyor böyle yine havacılıkla ilgili. Kara araçlarında da kara araçları motorlarımızın geliştirilmesi devam ediyor. Geçenlerde yaptığımız taktik tekerlekli zırhlı araçlar töreninde de motorunun yerli olacağını yerli bir firma tarafında teslim edileceğini söyledik.” dedi.

PD170 turbo dizel havacılık motorunun, alt sistem, malzeme ve işçilik maliyetleri baz alındığında yaklaşık yüzde 90 yerlilik oranına ulaşmıştır.

TEI-PD170 DİZEL HAVACILIK MOTORU
TEI-PD170 DİZEL HAVACILIK MOTORU
TEI-PD170 DİZEL HAVACILIK MOTORU

One thought on “TEI-PD170 Motoru TUSAŞ’a Teslim Edildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir