T70 Helikopterleri için ilk teslimat

Türk Genel Maksat Helikopter Programı (T70) kapsamında Alp Havacılık tarafından üretilen dinamik komponentler ve iniş takımları, ana yüklenici Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ’ye (TUSAŞ) teslim edilmeye başlandı.

T70 Dinamik Komponentleri ve İniş Takımları İlk Teslim Töreni, Alp Havacılık tesislerinde gerçekleştirildi.

Alp Havacılık Helikopter İş Merkezi Tesisi’nde, T70 Blackhawk Helikopterlerinde bulunan tüm dişliler, ana transmisyon modülü dahil tüm dişli kutuları, uçuş kritik ve dinamik komponentler, bunların montaj grupları, uçuş kontrol mekanizması ve iniş takımı komplelerinin yüksek teknolojiye dayalı üretim, montaj, test mühendislik ve destek hizmetlerinin tek çatı altında gerçekleştirilmektedir.

T70 Genel Maksat Helikopter Programı kapsamında 6 ayrı kullanıcının ihtiyaçları doğrultusunda 2 farklı konfigürasyonda 109 adet genel maksat helikopteri üretilecek. Zaman içinde bu sayının artabileceği bildirildi.

TUSAŞ’ın ürettiği T70 Genel Maksat Helikopteri’mize TEI’nin imal ettiği ilk iki motor takılarak 25 Aralık 2019’da başarıyla çalıştırıldı. 2020 yılı içinde 25 adet daha motor teslim edilecek. Toplamda bilindiği üzere 236 adet T700 motoru üretilecek.

T70 Genel Maksat Helikopteri’nde yerlilik oranımız %63’e ulaştı. Hedef %95’lere çıkarmak.  

T70 Programında iş payı olan firmalar;

•TUSAŞ: Kokpit,  Kabin, Paller
•ASELSAN: Aviyonik Süit
•TEI: Motor
•Alp Havacılık: İniş takımı ve dişliler

ALP Havacılık İniş Takımları
ALP Havacılık T70 Dinamik Komponentleri
ALP Havacılık T70 Dinamik Komponentleri
ALP HAVACILIK T70 Üretimi İş Payı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir