Savunma Sanayinde FIRTINA Gibiyiz.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ve Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ile 1. Ana Bakım Fabrikası Müdürlüğünde incelemelerde bulundu.

Arifiye Yerleşkesi BMC İşletmesini de ziyaret eden Hulusi Akar, yürütülen tank, zırhlı araç, motor gibi hayati derecedeki proje ve faaliyetlere ilişkin brifing aldı.

Akar yaptığı konuşmada; “Tarihe baktığımızda çok acı serüvenlerimizin olduğunu görürsünüz. 1. Dünya Savaşı’nda parasını verdiğimiz gemileri alamadık. Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra bize açık, örtülü birtakım müeyyideler uygulandı. Dolayısıyla biz 83 milyonluk asil Türk milletinin güvenliğini ve savunmasını birilerinin vicdanına, kararına bırakamayız. Bizim için yerli ve milli savunma sanayi olmazsa olmaz bir ihtiyaç. Bunu getirdiğimiz noktadan inşallah daha da geliştirecek ve büyüteceğiz.” dedi.

Brifingin ardından Bakan Akar ve komutanlar, fabrikadaki üretime ilişkin muayene, kontrol ve denetimlerin yapıldığı, askerlerden oluşan İkmal, Kalite, Güvence ve Proje Takip Müdürlüğüne geçti.

-400hp VURAN -600hp AZRA -1000hp UTKU -1500hp BATU

Burada faaliyetlere ilişkin bilgi alan Akar, sonrasında fabrikadaki güç grubu test merkezini ziyaret etti.

400 beygirlik Vuran, 600 beygirlik Azra ve Fırtına obüsünde kullanılan 1000 beygirlik Utku motorlarına ilişkin bilgi alan, motor testlerine katılan Akar, üretimi devam eden yeni nesil Fırtına obüsünün 6. gövde kaynağını yaptı.

YENİ NESİL FIRTINA 2 OBÜSÜ

Akar, BMC tarafından üretilen zırhlı araçların yer aldığı sergiyi de gezdi. Burada düzenlenen imza töreni ile üretimi tamamlanan yeni nesil 3 Fırtına obüsünün TSK’ya teslimi gerçekleştirildi.

İmza töreni sonrasında Akar ve komutanlar, BMC tarafından üretilen zırhlı araçların sürüş ve kabiliyetlerinin sergilendiği gösteriyi izledi.

Gösteride; Altay Ana Muharebe Tankı Prototipi, Altay Tankı Kulesi takılmış Leopard 2A4, Yeni Nesil BMC 8×8 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç, Sungur Alçak İrtifa hava Savunma Füze Sistemi ve çeşitli zırhlı araçlar sergilendi.

ALTAY ANA MUHAREBE TANKI PROTOTİPİ
ALTAY KULELİ LEOPARD 2A4 TANKI MODERNİZASYONU
KORHAN Silah Kuleli BMC 8×8 Taktik Tekerlekli Zıhrlı Araç (TTZA)
SUNGUR ALÇAK İRTİFA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code