Rolls Royce’tan Ortak Motor Üretim Teklifi

Rolls Royce’un CEO’su Warren East’in önceki günkü ziyaretinin altından Türkiye’nin savaş jeti projesi çıktı. İngiliz devin Türkiye’de yerli bir ortakla üretim yapmak istediği ve her türlü teknolojik desteği vereceği öğrenildi.

Önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım’ı ziyaret eden Rolls Royce’un CEO’su Warren East’in ziyaretinin altından Türkiye’nin savaş jeti projesi Milli Muharip Uçak (T-FX) çıktı. Projenin hayata geçirilmesi için Rolls Royce ile anlaşmanın her an yapılabileceği belirtiliyor. Ankara’da yapılan görüşmelerde ana konunun Milli Muharip Uçak T-FX Projesi olduğunu belirtti. Aynı kaynaklar İngiliz devin dizayn, geliştirme ve üretimin tamamını içeren bir teklif sunduğunu belirterek, T-FX projesinin geliştirme ve motorunun Türkiye’de üretilmesine kadar olan süreci üstlenmek için görüşmeler yaptığını vurguladı.

East’in, üst düzey görüşmelerde Türk tarafına “Birlikte çalışalım. Uçak, helikopter, füze motoru gibi yeni ürünler geliştirelim. Bu ürünleri teknoloji transferiyle üçüncü ülkelere de satalım” teklifinde bulunduğu bildirildi.

Anlaşmanın tamamlanmasının ardından oluşacak iş modelinin de belirlendiği öğrenildi. Buna göre Rolls Royce Türkiye’de yerli bir ortakla üretim yapacak. Yerli firmaya uçak motoru yapımında her türlü teknoloji ve know-how İngiliz firma tarafından verilecek. Görüşmeler sırasında T-FX projesi dışında nükleer enerji ve deniz kuvvetleri için de üretimin gündeme geldiği belirtildi. Şirketin nükleer enerji alanında da bir yerli ortakla çalışmaya hazır olduğu ve teknoloji transferi yapabileceği ifade ediliyor. Kontratın imzalanması halinde ise yerli ortakla şirket kurulmasının 2017 yılı başına denk gelebileceği belirtiliyor..

EuroJet - EJ200
EuroJet – EJ200

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan ve 2025’li yıllardan itibaren değiştirilmeye başlanacak F-16’ların yerini alacak bu muharip uçağın, çift ya da tek motorlu olması kararı kritik önem taşıyor. Rolls Royce’un Türkiye ve Orta Asya Bölge Direktörü Patrick Regis, geçtiğimiz yıl düzenlendiği basın toplantısında söz konusu projeyi kastederek “Jetin çift motorlu olması halinde EJ200 ile biz de yer alacağız. Projede yer alırsak 2025’te de Türkiye’de bir jet fabrikası kuracağız” değerlendirmesini yapmıştı. Dün Al Jazeera’de yayınlanan bir haberde de Rolls Royce’un savunma sanayiinde Türkiye ile birlikte çalışmak istediği belirtildi..

Tags: Rolls Royce, motor, motor ortak ğretim, rolls royce t-fx, rolls royce tf-x, rolls royce ortak motor üretimi, ej-200 ortak üretim, milli muharip uçak, milli uçak, milli savaş uçağı, yerli uçak, milli uçak motoru, Milli Savunma, milli savunma sanayi,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir