Özgün Helikopter T-625

Yerli helikopter projesi kapsamında TUSAŞ – Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından yapımına başlanan ‘Özgün Helikopter’in ön tasarım görüntüleri paylaşıldı. Yerli Helikopterin  görüntüleri, davetliler tarafından ilgiyle izlendi. Yetkililer, küçük değişiklikler yapılsa da genel itibarıyla helikopterin bu şekliyle üretileceğini bildirdi. 5 ton sınıfında üretilecek helikopterler, hem sivil hem de askeri sertifikasyona sahip olacak.

Helikopter Türk veya Türkiye’ye atfen “T”, helikopterin maksimum kalkış ağırlığı 6 ton, 2 adet motor ve 5 pale sahip olması sebebiyle, T-625 olarak isimlendirilmiş.

Çift motorlu, özgün, genel maksat helikopteri olarak tasarlanan T-625’in başta VIP olmak üzere ambulans, arama-kurtarma gibi birçok versiyonlarının geliştirilmesi söz konusu. Helikopterin hizmete girmesinden sonra ise sivil modellerine, askeri amaçlı olarak kullanılacak tiplerinin de eklenecek.

Türkiye’ye kazandırılmasında. Ayrıca T-625’in yurtdışına da pazarlanabilmesi için bir yandan da Avrupa sivil havacılık otoritesi EASA’dan sertifikalandırılması için hizmete giriş zamanına paralel olarak çalışmalar yapılacak.

Başlangıçta T129 ATAK helikopterinin motorlarıyla uçacak T-625, sonraki yıllar, TAI’nin iştiraki olan TUSAŞ Motor Sanayi’nin (TEI) 8 yıllık periyotta geliştireceği yerli motorları kullanacak. 2 pilot ve 12 yolcu kapasitesi olarak tasarlanan T-625’i merak edenler, bire bir ölçülerdeki mockup modelini, önümüzdeki hafta 9-12 Mayıs arasında IDEF2017’de daha yakından inceleyebilirler.

Fuarda ilk defa kamuoyunun önüne çıkacak olan T-625 özgün helikopterin, 6 Eylül 2018 sabah saat 06.00‘da, havanın, hava araçları için en sakin zamanları sunduğu zaman diliminde ilk uçuşunu yapacak şekilde çalışmalar sürdürülüyor.

Özgün Helikopter Projesi TAI T-625

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code