KAPLAN STA’dan İlk OMTAS Füzesi Atışı Gerçekleşti

FNSS’nin Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi kapsamında geliştirdiği tekerlekli ve paletli (PARS STA ve KAPLAN STA) iki farklı tanksavar platformunun kalifikasyon testleri devam ediyor, Yıl içinde projenin kalifikasyon testleri tamamlanarak toplam 260 tank avcısı Kaplan ve Pars’ın teslimatına başlanacak.

Bu kapsamda FNSS KAPLAN STA (Silah Taşıyıcı Araçlar) tanksavar platformundan milli imkanlarla ROKETSAN tarafından geliştirilen 4 km menzilli OMTAS füzesinin ilk atış testleri de başarıyla gerçekleştirildi. OMTAS, kızılötesi arayıcı başlık ile karadan karaya zırhlı hedeflere karşı kullanılabiliyor.

FNSS, geçtiğimiz yıl KORNET füzesi atış testleriyle doğruladığı STA tanksavar kulesine, ROKETSAN ile hızlı bir çalışma gerçekleştirerek OMTAS entegrasyonunu da planlandığı şekilde tamamladı. Savunma Sanayii Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı proje ekiplerinin de katılımıyla 13 Şubat 2019’da Konya Karapınar’da gerçekleşen atış testiyle, ROKETSAN tarafından geliştirilen OMTAS tanksavar füzesinin KAPLAN STA tanksavar platformuna entegrasyonunun doğrulandığı, projenin önemli bir aşaması daha geçilmiş oldu..

27 Haziran 2016 tarihinde, SSB ve FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. arasında imzalanan ve 14 Ekim 2016’da yürürlüğe giren Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi Sözleşmesi kapsamında, paletli KAPLAN STA ve tekerlekli PARS STA‘lardan toplam 260 adet Zırhlı Tanksavar Sistemi Kara Kuvvetleri Komutanlığımız envanterine verilecek.

Savunma sanayimiz, KAPLAN STA, PARS STA Platformları ve OMTAS Füzeleri ile Kara Kuvvetleri Komutanlığımıza önemli bir tanksavar kabiliyetini kazandırmış olacak.

FNSS KAPLAN STA (Silah Taşıyıcı Araçlar)

One thought on “KAPLAN STA’dan İlk OMTAS Füzesi Atışı Gerçekleşti

  1. bu çok iyi oldu tanklar yetersiz kalıyordu cephe gerisini vurması sıkıntıydı bununla o iş tamam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir