HİSAR A+ Füzesi Envantere Girmeye Hazır

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan açıkladı: Başkanlığımızın koordinasyonuylaAselsan ve Roketsan tarafından geliştirilen ilk milli ve yerli alçak irtifa hava savunma füze sistemimiz HİSAR-A +’nın envantere giriş öncesi son kabul testini yaptık.

Tübitak Sage tarafından geliştirilen harp başlığı kullanılarak yapılan atışta yüksek hızlı hedef uçak, uzak menzilde başarıyla vuruldu. Artık HİSAR A+ hazır. Hayırlı olsun!

“Kilitlenip kalmayı geride bıraktı”

Türkiye’nin böyle bir durumla ilk defa da karşılaşmadığını, 1974’te Kıbrıs Harekatı’ndan sonra da yaptırıma tabi tutulduğunu anımsatan Erdoğan, işte bu yaptırımın ardından bugünkü savunma sanayisinin temellerinin atıldığını kaydetti.

“Bugünkü yaptırım kararıyla da her alanda küresel liderlik seviyesine çıkacak bir savunma sanayi inşa etme yolunda adımlarımızı hızlandıracağız.” diyen Erdoğan, şunları ifade etti:

“Hükümetlerimiz döneminde savunma sanayine verdiğimiz önemin sebebi tam da böyle durumlarda ülkemizin ayakta kalmasını sağlamaktır. Terörle mücadelemizi, sınır ötesi harekatlarımızı, savunma sanayi ürünleri ihracatımızı, yüksek teknolojiye dayalı her türlü araç ve gerecin tasarımını, yazılımını, üretimini kararlılıkla devam ettireceğiz. Hamdolsun Türkiye artık bu tür yaptırımlarla kilitlenip kalma noktasını çoktan geride bırakmıştır. Elbette sıkıntılar olacaktır ama her sıkıntı bize beraberinde çözümü için bir kapı da aralayacaktır. Bir kez daha ‘Bu şarkı burada bitmez’ diyoruz, bir kez daha ‘Durmak yok, yola devam’ diyoruz. Bir kez daha ‘Sen Türkiye’sin büyük düşün’ diyoruz.” 

Savunma sanayinden yeni müjdeler alındığını, ASELSAN ve Roketsan tarafından geliştirilen ilk milli ve yerli hava savunma füze sistemi “Hisar-A+”nın envantere giriş öncesi son kabul testinin yapıldığını dile getiren Erdoğan, TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen harp başlığı kullanılarak 11 Aralık’ta yapılan atışta, yüksek hızlı hedef uçağın uzak menzilde başarıyla vurulduğunu aktardı.

“Yerli parçayı geliştirdik”

Erdoğan, normal şartlarda yurt dışından tedarik edilen bir parçaya ambargo uygulandığı için bu son testin birkaç ay geciktiğine dikkati çekerek “Sonra ne oldu? Yerli parçayı kısa sürede geliştirdik, füzemize entegre ettik ve işte kısa bir gecikmeyle neticeye ulaştık. Bu zamana kadar gizli yaptırımlarla, dolaylı müdahalelerle engellemeye çalıştıkları bu işi yerli milli ürünlerle envantere almaya hazır hale getirdik.” dedi.

“Hisar-A+ Füzesi”nin seri üretiminin hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, füzenin test atışının kısa videosunun gösterimini izledi.

Füzenin hedefi tam isabetle vuruşunu alkışlayan Erdoğan, “Bu güzel hizmetten dolayı Savunma Sanayi Başkanlığımızı, ASELSAN’ı, Roketsan’ı, TÜBİTAK SAGE’yi, projede emeği geçen herkesi şahsım, milletim adına tebrik ediyorum.” diye konuştu.

One thought on “HİSAR A+ Füzesi Envantere Girmeye Hazır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir