MİLDAR Atış Kontrol Radarı

METEKSAN Helikopter MİLDAR (Yeni Versiyon)

Önceki Versiyon İçin TIKLAYIN

Helikopter MİLDAR, sadece dış geometrisi değil, mimarisi de değişen ve gelişen yeni versiyonuyla ilk kez IDEF’19’da, pal üstüne entegre edilmeye hazır konfigürasyonu ile sergilendi. Taarruz helikopterleri için atış kontrol yeteneği ve seyrüsefer desteği sağlayan MİLDAR Atış Kontrol Radarı milimetre dalga frekansında çalışan bir radar sistemdir.

MİLDAR, düşük algılanma olasılığı (LPI) özelliğiyle birlikte yüksek radar performansı sunabilmektedir.

Yüksek Beka ve Taarruz Kabiliyeti

MİLDAR, bütün hava şartlarında çoklu yer ve hava hedefine yönelik otomatik tarama, tespit etme, yerini bulma ve sınıflandırma yapabilmektedir. Küçük hacim, düşük ağırlık ve düşük güç tüketimine sahip olan MİLDAR, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan ağır ve hafif sınıf taarruz helikopteri üzerinde çalışabilir kabiliyettedir. MİLDAR, taarruz helikopteri üzerinde yer alan RF güdümlü füzeler için silah angajmanı yapabilme yeteneğine sahiptir.

HESALİKOPTER MİLDAR ATIŞ KONTROL RADARI

Hedef Tespit Takip

MİLDAR, hızlı bir şekilde hareketli hedefleri tespit etmekte ve takibine başlamaktadır. Pilota 360 derece durum farkındalığı yaratarak olası hedefleri radar ekranı üzerinde sunabilmekte, aynı anda birden fazla hedefe angajman imkanı vererek helikopterin saldırı ve beka yeteneklerini arttırmaktadır.

Arazi Profili Oluşturma

Pilotlar, düşük görüş ve alçak irtifa şartlarındaki uçuşlarda pilotlara üzerinde uçtukları arazinin profilini sunabilmektedir. Opsiyonel olarak sunulan Arazi Profili Oluşturma (ARPO) modunda, MILDAR pilotların düşük görüş şartlarında emniyetli seyrüsefer yapabilmeleri için üzerinde uçulacak arazinin topolojisini, doğal ve yapay engelleri radar ekranında gösterebilmektedir. Arazi Profili Oluşturma (ARPO) özelliği, uçuş sırasında pilotun durumsal farkındalığını artırmaktadır.

Düşman Tespiti

Helikopterdeki uçucu personelin kokpit içinde sınırlı görsel tespit kabiliyeti bulunmaktadır. Taarruz helikopterinde MİLDAR entegrasyonuyla, görsel menzilin ötesinde bütün sektörlerde uyarı kabiliyeti sunabilmekte, bu uyarılar ise hem bekayı hem pilotun seçeneklerini artırmaktadır. MİLDAR Atış Kontrol Radarı, pilota ek planlama ve reaksiyon süresi verirken, pilotun kaçınma, pusu kurma gibi harekat seçeneklerine imkan sağlamaktadır.

HESALİKOPTER MİLDAR ATIŞ KONTROL RADARI

Öne Çıkan Özelikler:

 • Çoklu hedef takibi
 • Arazi profili oluşturma
 • Malzemeye gömülü dalga kılavuzlu antenler
 • Yüksek menzil ve açısal çözünürlülük
 • Düşük tespit edilme (LPI) özelliği
 • Frekans atlama
 • Düşük hacim, düşük ağırlık, düşük güç tüketimi
METEKSAN MİLDAR TEKNİK ÖZELLİKLER

Teknik Özellikler:

MİLDAR’ın ararken takip yapabilme özelliği (TWS), pilot cari hedeflerin takibini yaparken potansiyel yeni hedeflerin tespit ve takibine imkan sağlamaktadır. MİLDAR, pilotun hava sahasına yönelik sağlıklı ve bütünsel bir algı oluşturmasıyla durumsal farkındalığın iyileşmesine yardımcı olur. Taarruz helikopterlerinin potansiyel hedeflerine ve çalışma sahalarına uygun olarak aynı anda çoklu hedef takibi ve hedeflere uygun silah angajmanı yapabilmesine imkan sağlayacak bir yapı sunulmaktadır. Frekans atlama ve düşük tespit edilme olasılığına sahip bir radar olan MİLDAR, doğal bir Elektronik Harp Korumasına sahiptir.

 • Çalışma Modları: Kara Gözetleme, Hava Gözetleme, Hedefleme, Arazi Profili Oluşturma (Opsiyonel)
 • Tarama Tipi: Tararken Takip (TWS)
 • Açısal Kapsama: 360°
 • Takip Kapasitesi: 150
 • Maksimum Takip Menzili: 27 km
 • Arazi Profili Oluşturma Maks. Menzil: 2.5 km
 • Çalışma Sıcaklığı: -30°C – +55°C
 • Elektromanyetik Uyumluluk: MIL-STD-461F
HESALİKOPTER MİLDAR ATIŞ KONTROL RADARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code