Meteksan Mildar Milimetrik Dalga Radarı

Taarruz helikopterleri için atış kontrol yeteneği ve seyrüsefer desteği sağlayan Atış Kontrol Radarı (AKR) milimetre dalga frekanslarında çalışan bir radardır. Gece veya gündüz kötü hava koşullarında hedeflerin tespitini ve takibini yapabilmekte ve platformun önündeki engelleri yükseklik bilgisi sağlayarak gösterebilmektedir. AKR, düşük yakalanma olasılığı yanısıra düşük güç, ağırlık ve boyutlara sahiptir.

AKR’nin iki fonksiyonu bulunmaktadır:

Atış Kontrol Fonksiyonu
AKR, hızlı bir şekilde hareketli hedefleri tespit etmekte ve takibine başlamaktadır. AKR, pilota 360 derece durum farkındalığı yaratarak olası hedefleri radar ekranın üzerinde pilota sunar. Aynı anda birden fazla hedefe angajman imkanı vererek helikopterin saldırı ve bekaa yeteneklerini arttırır.

Arazi Profili Oluşturma Fonksiyonu
Helikopter platformunun seyir güzargahında yüksekliklerin ve engellerin tespit edilmesi seyrüsefer güvenliği açısından önemlidir. Bu fonksiyon ile radar pilotun istediği yönde ve açı aralığında tarama yaparak arazi profilini pilota gerçek zamanlı olarak sunar. Üretilen profil periyodik olarak güncellenerek özellikle alçak uçuşlarda ortaya çıkabilecek kayıpları engeller.

Silah Sistemleriyle Entegre Edilecek Mildar Atış Kontrol Radarı İle Helikopterin Saldırı Gücü 4 Kat, Savunma Gücü 7 Kat Artacak. Mildar Çoklu Hedef Takip Fonksiyonuna İlave Olarak Arazi Profili Oluşturma Fonksiyonu İle Görüş Mesafesinin Düştüğü Zorlu Arazi Koşullarında Pilota Seyrüsefer Desteği Amacıyla Arazi Yükseklik Bilgisi Verebilecektir. Elektro Optik Sistemlerin Yetersiz Kaldığı Koşullarda Radar Geniş Bir Alanda Hızlı Ve Etkin Otomatik Arama Yaparak Hedefleri Tespit Ve Takip Edip, Hedef Bilgilerini Silah Sistemlerine Aktararak Zorlu Hava Koşullarında Bile Hedefin İmha Edilmesini Sağlayabilecektir.

Otomatik iniş kalkış sistemi radarı OKİS, insansız hava araçlarının güvenli iniş kalkışında kullanılacak bir sensör sistemi olarak geliştiriliyor. Tek darbe radarı olarak tasarlanan OKİS, otomatik kalkış iniş sistemine hassas konum bilgisi sağlayacak. Sistem ANKA İHA’nın yanı sıra diğer milli İHA’larda kullanılabilecek.

İHA MİLDAR ise hedef tespit ve takip fonksiyonuna ilave olarak SAR (Yapay Açıklıklı Radar) özelliğine sahip olacak. SAR (Yapay Açıklıklı Radar) moduyla kullanıcısına duran hedeflerin ayrıntılı analizlerini verecek olan radar sistemi, arazi profili çıkarma özelliği sayesinde de hava araçlarının, uçuş istikametleri boyunca, arazi engeline çarpmalarını önleyecek. Radar sisteminin arazi profili oluşturma modu ile hava ve kara araçlarının tespiti ve takibi modu aynı anda çalışabiliyor.

METEKSAN MİLDAR MİLİMETRE DALGA RADAR ANTENİ – MMW RADAR

İHA MİLDAR, düşük faydalı yük kapasitesi olan insansız hava araçlarında kullanılacak. Sistem, atış kontrol radarı olarak silahlı İHA’larda da kullanılabilecek.

Proje kapsamında geliştirilecek söz konusu prototiplerin T129 helikopteri ve ANKA platformlarına test amaçlı monte edilerek denenmesine ilişkin faaliyetler Meteksan Savunma ve alt yüklenici TAI tarafından gerçekleştiriliyor. Teslimatların sırasıyla Nisan 2017, Haziran 2018 ve Eylül 2019 tarihlerinde yapılması planlanıyor.

Helikopter MİLDAR’ın özellikleri şöyle:

 • Hedef tespit takip fonksiyonu,
 • Çoklu hedef tespiti,
 • Yavaş ve hızlı tarama,
 • Yüksek açısal ve menzil çözünürlüğü,
 • Yavaş tarama modunda hedef tespit ve takip için 12 km menzil,
 • Düşük hacim, ağırlık ve güç ihtiyacı,
 • Gerçek zamanlı ARPO görüntüsü,
 • 2,5 km menzilde arazi profili oluşturma,
 • Seyrüsefer desteği
HELİKOPTER MILDAR
HELİKOPTER MILDAR
İHA MILDAR
İHA MILDAR
OTOMATİK KALKIŞ İNİŞ SİSTEMİ RADARI
OTOMATİK KALKIŞ İNİŞ SİSTEMİ RADARI
METEKSAN MILDAR RADARI
METEKSAN MILDAR RADARI

One thought on “Meteksan Mildar Milimetrik Dalga Radarı

 1. we are able to produce very high precision mechanical parts for Milliemeterwave rader, isolators, circulators,… if your company do have any RFQ inquiry please do not hesitate to contact me,.

  We are ISO company in 14yr for service with now have 250 unit of CNC machine and plating facility,.

  thanks

  EH

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir