HİSAR-O Orta İrtifa Hava Savunma Füzesi

HİSAR Füzeleri, askeri üs, liman, tesis ve birliklerin hava tehditlerinden korunması amacı ile savaş uçaklarına, taarruz helikopterlerine, seyir füzelerine ve insansız hava araçlarına karşı kullanılan hava savunma füzeleridir. HİSAR füzeleri aile bütünlüğü içinde modüler yapıda, farklı platform entegrasyonlarına ve değişen atış kontrol ve komuta kontrol altyapılarına uyumlu şekilde tasarlanmıştır.

Kara Kuvvetleri’nin tabur seviyesindeki birlikleri, Hisar-A (15 km) ve Hisar-O (25 km) sistemini nokta ve bölge hava savunma kapsamında, hava hedeflerinin (Helikopter, Savaş Uçağı, İHA, Seyir füzesi v.b.) orta irtifada etkisiz hale getirilmesi için kullanacak.

HİSAR projeleri kapsamında; radar, komuta kontrol ve atış kontrol sistemleri Aselsan, füze sistemleri ise Roketsan tarafından geliştiriliyor.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Roketsan arasında devam eden görüşmelerde Kara Kuvvetleri projede özellikle füzelerin menzilinin arttırılması yönünde yeni bir dizi ihtiyaç belirtti. Hisar projesinde yapılacak değişikliklerle ilk teslimatların 2020-2021 yılında gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Füzeler en ön kısımda bulunan kızıl ötesi görüntüleyici arayıcı başlık (pasif sistem) ile hedeflerini görerek güdümleniyor. Füze bu sayede hem otonom hedef vurma kabiliyeti kazanıyor, hem de hedef üzerindeki chaff ve flare gibi yanıltıcı sistemlere karşı tedbirli hale geliyor. Füzeler üzerlerinde bulunan RF veri bağı sayesinde kilitlenme mesafesine kadar hedefinin konum ve hareket bilgilerini yer sisteminden güncelleyerek en yüksek isabet oranına erişiyor.

Her iki füzenin de tek gövde içerisinde 2 adet roket motoru bulunuyor. ikinci (küçük) motor son manevra esnasında füzeye ekstra hız kazandırmak üzere hedefe yakın bölgede otomatik ateşleniyor. İki füzede de aerodinamik kuyruk kontrolünün yanı sıra füzeyi yönlendiren kanatçıklarda bulunuyor. Bu kanatçıklar füzeye emsallerinin çok üstünde manevra kabiliyeti kazandırıyor.

Hisar-O sistemi, otonom görev yapabilmenin yanında Hava Savunma Erken İkaz ve Komuta Kontrol Sistemi (HERRİKS) ile koordinasyonunda görev yapacak ve karşılıklı veri alışverişi gerçekleştirebilecek. Her bir Hisar-O bataryası HERRİKS ile bağlanabilme özelliğine sahip olacak. Bunun yanında Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın Komuta kontrol sistemleri ile haberleşme yapabilmesi için Link-16 kabiliyeti de bulunacak.

Hisar-O sisteminin ana arama radarı olarak 100 km menzilli Kalkan Radarı seçilmiştir.

KALKAN-II RADARI

Taktik & Teknik Özellikler (HİSAR-O Füzesi)

 • Sistem Önleme  Menzili: 25 km
 • Yüksek İnfilaklı Parçacık Etkinlikli
 • Ataletsel Navigasyon ve Veri Bağı ile Ara Safha Güdüm Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı Başlık ile Terminal Güdüm
 • Çift Kademeli Roket Motoru
 • Görüntüleyici Kızıl Ötesi Arayıcı Başlık
 • Hedef Tipleri (Sabit Kanatlı Uçak, Döner Kanatlı Uçak, Seyir Füzeleri, İnsansız Hava Araçları (İHA), Havadan Karaya Füzeler)

Yakında envantere girecek olan HİSAR-O Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi bileşenleri;

 • Atış Kontrol Merkezi (AKM)
 • Füze Fırlatma Sistemi (FFS)
 • Hisar Orta İrtifa Füzesi
 • Kalkan Orta İrtifa Hava Savunma Radarı
 • Elektro-Optik Sistem(EOS)
 • Erken İhbar Merkezleri Arayüzü Link-16 Sistemi(ERİMAY)
 • Füze Taşıma ve Yükleme Sistemi
HİSAR-O Orta İrtifa Hava Savunma Füzesi Arayıcı Başlık Radarı
HİSAR-O Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi
Hisar-O Füzesi
Hisar-O Füzesi

Son gelişmeler;

HİSAR-O sisteminin menzili artırılarak HİSAR-O+ adını aldı.
ASELSAN ve ROKETSAN tarafından milli imkanlarla geliştirilen HİSAR-O+ füzesi yapılan testlerde ülkemizde gerçekleşen en uzak menzil ve en yüksek irtifaya ulaşarak hedefi doğrudan vurup imha ederek önemli bir başarıya imza attı.

HİSAR-O+ Hedef Profili:

•Savaş Uçakları
•Helikopterler
•İHA’lar
•Seyir Füzeleri
•Havadan Karaya Füzeler

3 thoughts on “HİSAR-O Orta İrtifa Hava Savunma Füzesi

 1. menzilde kısa 25 orta en az 50 km olması lazım zaten bide korkut var oda çok kısa hava savunma uzunda en az 150 olması lazım bize yeter bunlar ozaman.

 2. Hisar O füzesi envantere alınana kadar, elimizdeki Hawk füzelerini ASELSAN ve roketsan eliyle güncel teknolojiyle donatarak ve birnevi yerlilestirerek kullanabiliriz..

 3. Rusların Buk ME3 sistemi orta irtifa sınıfında görev yapıyor 20 km irtifa 70 km etkili menzilde görev yapıyor. Bunu kıstas alırsak Hisar O geçerli bilgiler ışığında yetersiz kalıyor. İlerde mutlaka güncelleme ve iyileştirmeler yapılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir