Hisar-A – Alçak İrtifa Hava Savunma Füzesi

HİSAR Füzeleri, askeri üs, liman, tesis ve birliklerin hava tehditlerinden korunması amacı ile savaş uçaklarına, taarruz helikopterlerine, seyir füzelerine ve insansız hava araçlarına karşı kullanılan hava savunma füzeleridir. HİSAR füzeleri aile bütünlüğü içinde modüler yapıda, farklı platform entegrasyonlarına ve değişen atış kontrol ve komuta kontrol altyapılarına uyumlu şekilde tasarlanmıştır.

HİSAR-O Orta İrtifa Hava Savunma Füzesi

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) alçak irtifa hava savunma ihtiyacının milli imkânlarla karşılanması amacıyla, Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından 20 Haziran 2011 tarihinde başlatılan Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-A) Projesi kapsamında, yurtiçinde geliştirilen ve üretilen füzelerin ilk deneme atışları, 6 Ekim 2013 günü Tuz Gölü Atış Sahası’nda başarıyla gerçekleştirildi.

TSK’nın alçak ve orta irtifa hava savunma ihtiyacına cevap verecek ve dünyadaki örnekleriyle yarışır nitelikte hava savunma füze sistemlerinin Türkiye’ye kazandırılması amacıyla, yürütülen HİSAR projeleri kapsamında radar, komuta kontrol ve atış kontrol sistemleri Aselsan, füze sistemleri ise Roketsan tarafından geliştiriliyor.

Kundağı Motorlu (K/M) Otonom AİHSFS, üzerinde barındırdığı 3 boyutlu arama radarı, komuta kontrol ve atış kontrol aracılığıyla tam otonom olarak görevini icra edebilmektedir. Çekili AİHSFS ise komuta kontrol ve atış kontrol fonksiyonlarının Ateş İdare Cihazı tarafından gerçekleştirileceği bir füze fırlatma sistemidir.

Taktik & Teknik Özellikler (HİSAR-A Füzesi)
Sistem Önleme Menzili: 15 km
Yüksek İnfilaklı Parçacık Etkinlikli
Ataletsel Navigasyon ve Veri Bağı ile Ara Safha Güdüm
Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı Başlık ile Terminal Güdüm
Çift Kademeli Roket Motoru
Hedef Tipleri (Sabit Kanatlı Uçak, Döner Kanatlı Uçak, Seyir Füzeleri, İnsansız Hava Araçları (İHA), Havadan Karaya Füzeler)

roketsan-hisar-a
roketsan-hisar-a
Kundağı Motorlu (K/M) Otonom AİHSFS
Kundağı Motorlu (K/M) Otonom AİHSFS

Son Gelişmeler; Türkiye’nin ilk milli ve yerli hava savunma füze sistemi olan HİSAR A+’ın kabul atışında yüksek hızlı hedef uçak, uzak menzilde başarıyla imha edildi.

HİSAR A+ Füze Fırlatma Sistemi ve ateş idare cihazı ile entegre sistem seviyesi kabul atışı testi icra edildi. Sistemin maksimum menzil ve irtifada etkinliği yüksek hızlı hedef uçağın başarılı bir şekilde imhasıyla gösterildi.

Atışlı test kapsamında, hedefin radar ile tespit ve takibi gerçekleştirildi, komuta kontrol sisteminden angajman başlatılarak, atış kontrol sistemiyle en uygun zamanda füze otomatik olarak ateşlendi. Yer sistemleri tarafından sağlanan veriyle füze hedefe güdülerek, terminal safhada arayıcı başlık ile hedefe yaklaştı. Yaklaşma tapanın aktive ettiği harp başlığı ile hedef imha edildi. Atışlı testte kullanılan yüksek etkinlik kabiliyetine sahip harp başlığı HİSAR projeleri kapsamında TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir