HAVASOJ (Stand-Off Jammer) GÖLGE Programı

Hava Platformunda Uzaktan Elektronik Detsek ve Elektronik Taarruz Kabiliyeti Kazanımı Projesi (HAVASOJ) – GÖLGE Programı

Hava Platformunda, Uzaktan Elektronik Destek ve Elektronik Taarruz (ED/ET) Kabiliyeti Kazanımı Projesi (HAVASOJ) – Tehdit ülkelere karşı gerçekleştirilecek taarruzi hava harekatında, düşmanın her türlü radar ve haberleşme imkanının, tehdit bölgesine girmeden dinlenmesi karıştırılması veya aldatılması maksadıyla hava platformuna entegre edilmiş bir sistemdir.

Kritik görev sistemi bileşenleri tamamen yerli imkanlarla tasarlanıp üretilecek sistemler uçak üzerine çeşitli şekillerde entegre ediliyor. Hava harekâtı sırasında kullanılacak HAVASOJ uçağı yüksek irtifada uzun süre yer destek merkezi ile koordineli görev icra edebilecek. Uzak mesafeden hedef unsurları tespit ve karıştırma yeteneğine sahip olacak uçak aynı zamanda radar ve füze tehditlerini algılayıp bertaraf edebilecek.

Bombardier Global 6000 Platformu Üzerine İnşa Edilmiş Hava SOJ Sistemi

Hava SOJ uçağı üzerindeki Görev Sistemleri, geleneksel ve yeni nesil karmaşık yapıdaki kara, hava ve deniz radarlarıyla muhabere yayınları için tespit, teşhis, kimliklendirme, sınıflandırma, yön ve konum bulma görevlerini icra eder.

Elektronik destek sistemleriyle bütünleşik olarak çalışan elektronik taarruz sistemleri ise çeşitli karıştırma ve aldatma tekniklerini uyguluyor. Hava SOJ sistemleri, düşman hava savunma sistemlerinin radar ve silah menzillerinin dışında görev yapar. Böylelikle görevini emniyetli şekilde yerine getirir.

HAVA SOJ düşman hava savunma radar ve muhabere sistemlerini baskılayarak, dost muharip uçakların düşman hava sahasına Hava SOJ uçağının oluşturduğu emniyetli koridorlardan giriş ve çıkış yaparak hedeflenen taarruz görevlerini yerine getirmesini sağlar.

HAVA SOJ Projesi İçin Modifiye Edilecek Bombardier Global 6000

Projenin ana omurgasını Hava Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaç duyduğu dört Hava SOJ Sistemi’nin tedarik edilmesi oluşturuyor. Projede Bombardier Global 6000 uçakları kullanılıyor. Bombardier Global 6000, havada 12 saate varan uzunlukta uçuş sürelerini karşılayabilen iş jeti sınıfında bir uçak. 51 bin feet irtifada servis tavanı olan Global 6000, çift motoru ve jeneratör sistemleriyle görev sistemlerine yeterli elektriksel gücü sağlayan nitelikte bir uçak.

Hava SOJ, dünyada sadece savunma sanayiinde söz sahibi birkaç firma tarafından gerçekleştirebilecek, oldukça karmaşık ve yüksek zorluk derecesine sahip bir proje. Hizmete girdiğinde Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza bölgemizde ve dünyada hava üstünlüğü kazandıracak. Bu yönüyle Hava SOJ sistemleri ülkemiz için stratejik bir öneme sahip.

20 yılı aşkın süredir gündemde olan, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın çok uzun zamandır ihtiyacı olan Hava SOJ Sistemleri’nin geçici kabulleri 2025 yılının ikinci yarısında başlayacak. Uçakların tamamıyla hizmete girmesi ise 2026 sonu itibarıyla gerçekleşecek. Sistem gereksinimleri gözden geçirme (SRR) aşaması tamamlanan projenin ön tasarım çalışmaları devam ediyor.

ASELSAN HAVASOJ (Stand-Off Jammer) GÖLGE Programı

Bombardier Global Express Özellikleri

En yüksek hız: 934 km/sa
Uzunluk:
29.5 m
Yükseklik:
7.8 m
Kanat açıklığı:
28.7 m
Boş Ağırlık:
26.308 kg
Max Kalkış Ağırlığı: 45.132 kg
Motor tipi: 
Rolls-Royce BR710 A2-20 turbofan
Max irtifa: 15.545 m

ASELSAN HAVASOJ (Stand-Off Jammer) GÖLGE Programı

HAVASOJ – Hava Platformunda Uzaktan Ed/Et Sistemi
Stand-Off Jammer Aircraft

 • Geniş Frekans Bandında Etkinlik
 • Yüksek Çıkış Gücü
 • Radar Ve Haberleşme Yayınları Hassas Yön ve Konum Tespiti
 • Aktif Faz Dizili Elektronik Tarama Teknolojisi

Özellikler

 • Düşman hava savunma sistemini etkisiz hale getirerek, bir taarruz anında Hava Kuvvetleri harekâtının etkin bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar.
 • Uzak mesafeden hedef unsurları tespit ve karıştırma yeteneğine sahiptir.
 • Kritik görev sistemi bileşenleri tamamen Yerli imkanlarla tasarlanmakta ve üretilmektedir.

Alt Sistemler

 • RADAR Elektronik Destek / Elektronik Taarruz Alt Sistemi
 • Haberleşme Elektronik Destek / Elektronik Taarruz Alt Sistemi
 • Kendini Koruma Alt Sistemi

Yetenekler

 • Geniş frekans bandında etkinlik
 • Yüksek çıkış gücü
 • RADAR ve Haberleşme yayınları hassas yön ve konum tespiti
 • Aktif Faz Dizili Elektronik Tarama Teknolojisi
 • Frekans atlamalı, DSSS sinyallere, veri linklerine karşı etkinlik
 • Yüksek irtifada uzun süre havada kalma kabiliyeti
 • Yer Destek Merkezi ile koordineli gerçek zamanlı görev icrası
 • RADAR ve füze tehditlerini algılama ve karşı tedbir atım yeteneği
ASELSAN HAVASOJ (Stand-Off Jammer) GÖLGE Programı
ASELSAN HAVASOJ (Stand-Off Jammer) GÖLGE Programı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir