FNSS KAPLAN MT Orta Ağırlık Sınıfı Tank

KAPLAN MT

FNSS-PT Pindad tarafından Ortak Geliştirilen KAPLAN MT’nin gelişmiş balistik ve mayın koruma sistemlerine sahip tasarım mimarisi, aynı zamanda piyade birlikleri için yakın ateş desteği sağlayan mühimmattan tanksavar mühimmata kadar uzanan geniş bir ateş gücü̈ çeşitliliğinin kullanılmasına imkân tanır

Kaplan MT, Endonezya Silahlı Kuvvetlerinin modern orta sınıf tank konseptine olan talebini karşılamak üzere geliştirildi.

KAPLAN MT, hassas doğrudan ateş kabiliyeti, geniş mühimmat seçenekleri, üstün  taktik ve stratejik hareket kabiliyetlere sahip olması bekleniyor.

KAPLAN MT‘de aracın arka  kısmında bulunan ve “20 BG/ton” mertebesinde güç/ağırlık oranı sağlayan güç  paketinden yer alıyor. Gelişmiş hareket kabiliyetini çift pinli paletleri ve burulma çubukları üzerine kurulu 6 tekerlekli anti-şok süspansiyon sisteminden alan KAPLAN MT, özellikle ana muharebe tanklarının girmekte zorlanacağı dağlık, yüksek engebeli zor arazi koşullarında ve düşük taşıma kabiliyetine sahip köprülerin bulunduğu yollarda dahi, hem araziye uyum hem de üstün sürüş kontrol özelliklerini bünyesinde başarıyla buluşturabilen bir araçtır. Araç geniş bir yükseklik ve nem aralığı dahilinde ve -18°C ila +55°C sıcaklık seviyesi arasında tam kapasite ve sorunsuz bir şekilde çalışır.

KAPLAN MT FNSS ve PT Pindad, Modern Orta Ağırlık Sınıfı Tank

Aracın ateş gücünü ise yüksek basınçlı 105 mm Cockerill topu entegre  edilmiş ve gelişmiş bir otomatik doldurucuya sahip CMI Cockerill 3105 kulesi sağlıyor. Bu kule sayesinde KAPLAN MT, düşük ağırlığına rağmen, yüksek tahrip  gücüne ulaşıyor.

Aracın iç kısmı, mürettebatın ergonomisi ve taktiksel koşulların yanı sıra sürüş, silahın ateşlenmesi ve mühimmatın yüklenip çıkarılması gibi muharebe sırasında karşılaşılan şartlar dikkatlice göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Sürücü koltuğunun özel tasarımı, kullanıcın yeterli bir görüş alanına sahip olmasını ve kabin içerisindeki tüm ekipmanlara ulaşabilmesini sağlar.

Tankların prototipini ekim ayında açıklayacak Pindad, 2018 yılının sonuna kadar 20 tank üretmeyi hedefliyor.

Teknik Özellikler

Genel Bilgiler
MotorDizel
Mürettebat Kapasitesi3 (Sürücü, Nişancı ve Komutan dahil)
TransmisyonTam Otomatik 7 İleri 1 Geri

 

Hareket Kabiliyeti
Azami Yol Hızı70 km/s
Yol Menzili450 km
Azami Meyil Tırmanma60%
Azami Yan Meyil30%
Dik Engel Aşma0.90 m
Hendek Aşma2.00 m
Dönüş YarıçapıPivot
Çalışma Koşulları-320C / +550C

 

Silah Sistemleri
Ana SilahCMI Cockerill® 3105
İkincil Silah7,62 mm Eş Eksenli Makinalı Tüfek

 

Görev Ekipmanları
360 Derece Durumsal Farkındalık
Kablosuz İç Haberleşme Sistemi
Seyrüsefer Sistemi
Harici Güç Ünitesi
İç ve Dış Aydınlatma Sistemi
Muharebe Alanı Yönetim Sistemi (MYS)
Lazer İkaz Sistemi (LİS)

 

Koruma Sistemleri
Balistik Koruma (Gövde + İlave Zırh)
Mayın Koruma (Karın Altı Mayın Koruma)
KBRN Koruma Sistemi
İklimlendirme Sistemi
Otomatik Yangın Bastırma Sistemi
Sis Havanları
KAPLAN MT Modern Orta Ağırlık Sınıfı Tank Teknik Özellikleri

 

 

 

One thought on “FNSS KAPLAN MT Orta Ağırlık Sınıfı Tank

  1. Yapanların eline sağlık, tamamen yerli olmasından ziyade ülkemizin adını duyuran güven oluşturan her türlu çalışma bize sonraki yıllarda hazır müşteri olarak geri dönecektir. Yapamayız düşüncesi yerine geçmişte yaptık felsefesi hâkim olacaktır. Emeği geçen lerin eline sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir