EJDERHA Sarfedilebilir Yüksek Gerilim Bombası (EMP)

ASELSAN EJDERHA Sarfedilebilir HPEM Sistemi Lançer ile Atılabilir Yüksek Gerilim Bombası

EJDERHA Yüksek Güçlü Elektromanyetik (HPEM: High Power Electromagnetics) Sistemi ailesi, belirli frekanslarda çok yüksek güçlü elektromanyetik alanlar üreterek, özel tasarımlı antenleriyle bu alanları hedef elektronik devrelerin/cihazların üzerine yöneltilir. Sistemin bu cihazlar üzerinde bastırma, erken patlatma, denetleyicinin sınıflanması,kilitlenme,çalışmanın durması ve devre elemanlarının kalıcı hasar görmesi gibi etkileri vardır.

Sarfedilebilir HPEM sistemi, lançer ile atılabilir bir Yüksek Gerilim Bombasıdır. Yüksek gerilim bombası yüksek frekans ve yüksek güçlü elektromanyetik dalgalar oluşturarak, çok kısa zamanlarda (nanosaniye mertebesi) çok yüksek enerjileri açığa çıkartır.

EJDERHA Sarfedilebilir HPEM Sistemi Lançer ile Atılabilir Yüksek Gerilim Bombası

ASELSAN EJDERHA Sarfedilebilir HPEM Sisteminin kullanım amacı; baskın ve operasyonlarda bina içi, duvar arkası bariyer arkası gibi fiziksel ve elektromanyetik müdahalenin mümkün veya güvenilir olmadığı durumlarda, düşman unsurlarının bulunduğu bölgeye Yüksek Gerilim Bombası atılması ile hedef bölgedeki elektronik devrelerin ve cihazların etkisiz hale getirilmesi sağlanmaktadır.

HPEM in Yüksek Gerilim Bombası, çarpma veya zaman ayarlı olarak kullanılabilmektedir.

Teknik Özellikler

 • Kullanım öncesi Şarj : <30 sn
 • Etki Alanı : 10 m yarıçapında (EMP etkisi)
 • Lançer fırlatma : 25 m
 • Ağırlık : <2 kg
EJDERHA Sarfedilebilir HPEM Sistemi Lançer ile Atılabilir Yüksek Gerilim Bombası Lançeri

11 thoughts on “EJDERHA Sarfedilebilir Yüksek Gerilim Bombası (EMP)

 1. Türkiyemizin EMP türünde bir cihaz yaptığını bilmiyordum. Ama düşündüğüm kadarıyla 10m yarıcapi bir E-Bomb un nukleer fuzeden dahi daha büyük bir tehdit oluşturması bakımından çok cılız kalıyor. Keşke bir eyaletin karartilmasini saglayacak derecelere kadar üzerine dusulen bir konu olsa.

   1. Umarım ki böylesine güçlü ve gelecek vaat eden bir teknoloji çok daha etkin biçimde kullanılır ülkemizde de.

   2. Bu nükleer füzelere veya uçaktan atılacak atom bombalarına karşı bi savunmamız varmı yani böyle bi dehtidin karadeniz üzerinden geldiğini düşünelim eyer bizim attigim akıllı füzeyi bi şekilde atlattigini düşünürsek gibi bu olmicak anlamına gelmez küçük çaplı bizde bir atom füzesini patlatirsak havada ihma edilmesi nerdeyse 100/% olacaktır diye düşünüyorum belki sizler kadar okumuş zeki insanlar olmasamda benimde bi fikrim var (Halkın sesi)

 2. Eğer bu EMP tarzı silahın etki alanını yükseltebilirsek katil robotların korkunç gücünü devre dışı bırakarak karşı tarafa ağır bir yenilgi elde ettirebiliriz.

 3. Bütün projelerimizi paylaştığımızı sanmıyorum. Geçen gün 74 Kıbrıs Barış Harekatı ile ilgili konuşan bir Yunan askeri diyor ki bombalar tepemize yağana kadar Türkiye’nin topçu/obüs birliklerinin olduğuna dair bir bilgi yoktu. Her 8-10 saniyede bir bombalandık. Yani demem o ki hepimizin mantığı nasıl ki nükleer silah yapamıyorsak en azından böyle bir şeye sahip olmak zorundayız diyorsa devlet aklı da bunu diyordur. Dolayısıyla en azından proje, geliştirme aşamasında olan çok daha gelişmiş versiyonları da vardır diye düşünüyorum. İnşallah yanılmıyorumdur.

 4. 1 siha 5km yükseklikten atış yapacak konumda olsa yerden ejder ile 15 derecelik bir açıyla siha ıskalansa havada paralel hale geldiklerinde aralarında yaklaşık 1.3km mesafe olacak. Ama ejderin etkili alanı 10m yarıçap. yani neredeyse sihayı nokta atışı vuracak seviye de olsa anca etkili olacak ki öyle bir atışta zaten emp teknolojisi anlamsız kalıyor. O yüzden bu silah şu an bebeklik aşamasında sanırım. İnşallah mühendislerimiz en kısa zamanda çok da üst seviyede geliştirebilir çünkü siha çağı başlıyor. En iyi sihaları üretirken en iyi anti sihaları da geliştirmemiz gerekiyor. Allah yardımcımız olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir