Efes 2016 Birleşik Müşterek Fiili Atış Tatbikatı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) planlı tatbikatlarından Efes-2016 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı “Seçkin Gözlemci Günü” İzmir’in Seferihisar ilçesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, misafir ülke askeri yetkililerinin katılımıyla dün gerçekleştirildi. TSK, tatbikatla ilgili gündüz ve gece görüntülerini paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım, Efes-2016 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı’nın yapıldığı Seferihisar ilçesi Doğanbey bölgesinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar tarafından karşılandı.

Seçkin Gözlemci Günü’ne katılan yabancı komutanları selamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından alandaki yerini aldı. Basın mensuplarının kısa süreli görüntü almasının ardından Efes-2016 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı’nın Seçkin Gözlemci Günü başladı.

TATBİKATTA, 900 YABANCI ASKERİ PERSONEL DE YER ALDI

Dost ve müttefik ülkeler Almanya, ABD, Azerbaycan, İngiltere, Katar, Pakistan, Polonya ve Suudi Arabistan’dan 900 yabancı askeri personelin de yer aldığı, yaklaşık 7 bin 500 personelin görev yaptığı tatbikatta, senaryo gereği dün gece icra edilen bölümü takiben Sikorsky S-70 tipi helikopterler roketatarları belirlenen yere taşıdı.

Çıkarma gemileriyle getirilen personel, tanklar eşliğinde karaya çıkarak belirlenen hedefleri vurdu. Yaralanan personelin helikopterle seyyar sahra hastanesine götürülmesinin ardından, Suudi Arabistan’a ait iki F-15 uçağının katılımıyla müttefik hava gücü, amfibi hücum harekatına destek verdi.

Efes 2016 Gündüz Safhası

Efes 2016 Gece Safhası

MİLLİ TAARRUZ HELİKOPTERİ ATAK’DAN BAŞARILI ATIŞLAR

Havan ve topçu birliklerinin yanı sıra milli taarruz helikopteri ATAK’ın da aralarında yer aldığı helikopterler, uçak ve denizdeki gemilerden belirlenen hedeflere atışları, başarıyla gerçekleştirildi.

Türkiye, Polonya, Katar, Suudi Arabistan ve Azerbaycan’dan beş keskin nişancının hedeflerini vurduğu tatbikatta, “hibrit” olarak adlandırılan terörist unsurlara meskün mahalde müdahale edildi. Düşman topçusu tarafından kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer kirlenmeye maruz bırakılan bölgenin temizlendiği tatbikatın fiili atışlı bölümü, hedeflerin ele geçirilmesiyle başarıyla tamamlandı.

SAVUNMA SANAYİ SERGİSİ GEZİLDİ

Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi’nde gerçekleştirilen tatbikatın fiili atışlı bölümünün tamamlanması ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve beraberindekilerle 18 milli savunma sanayi firmasının katılımıyla tatbikat alanında açılan sergiyi gezdi. Tatbikata katılan gemi, uçak, helikopter ve botların tören geçişini izleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplu fotoğraf çekiminin ardından tatbikat bölgesinden ayrıldı.

TATBİKATTA YAŞANAN İLKLER

İlk kez uluslararası katılımla gerçekleştirilen tatbikat, bu yıldan itibaren bir yıl ulusal, bir yıl uluslararası katılımla düzenlenecek. İlk kez milli taarruz helikopteri ATAK’ın atış yaptığı, senaryo gereği hibrit olarak adlandırılan terörist unsurlara müdahalede bulunulduğu tatbikatta, MİLGEM projesi kapsamında yapılan TCG Heybeliada korveti de yer aldı.

Tatbikat alanı da ilk kez milli savunma sanayi firmalarına açıldı. Toplam 18 milli savunma sanayi firmasının katılımıyla açılan sergi, katılımcı ülkelerin birlik ve unsurlarının yanı sıra seçkin gözlemciler tarafından gezildi. Milli insansız hava araçları Bayraktar TB2 ve Karayel de görüntü istihbaratı desteğiyle tatbikatta yerini aldı.

79 ÜLKEDEN 255 SEÇKİN GÖZLEMCİ

Tatbikatın Seçkin Gözlemci Günü’nü Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve tüm kuvvet komutanlarının yanı sıra Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov, Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı Abdulrahman Saleh Al Bunyan, Katar Genelkurmay Başkanı Ghanim bin Shaheen Al-Ghanim, Ukrayna Genelkurmay Başkanı Viktor Muzhenko, Polonya Genelkurmay Başkan Yardımcısı Anatol Wojtan, ABD Avrupa Kara Kuvvetleri Komutanı Ben Hodges, Japonya Kara Kuvvetleri Komutanı Kiyofumi Iwata ve Pakistan Kara Kuvvetleri Komutanı Raheel Sharif’in de aralarında bulunduğu 79 ülkeden 255 gözlemci ve temsilci takip etti.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir