Askeri Yüzer Havuz

10.000 ton kapasiteli askeri yüzer havuz “Havuz-14” ASFAT Askeri Fabrika ve Tersane İşletme A.Ş. ana yükleniciliği, HAT-SAN işbirliği ile üretimi tamamlanarak hizmete alındı. 10.000 Ton kaldırma kapasitesine sahip yüzer havuz, Türk Deniz Kuvvetleri envanterinde bulunan tüm gemi ve platformlar için kullanılabilecektir. Havuzlama kapasitesi ile Türkiye’ de yapılmış en büyük yüzer havuzlardan biri olma özelliğine sahiptir.

Yüzer havuzun tam boyu 175,60 mt ve iç genişliği 35.54 mt’dir. Yüzer havuz 1 saat içinde dalabilmekte veya kaldırabilmektedir. Havuz’da 2 adet elektro hidrolik tip seyyar hareket edebilen vinç bulunmaktadır. Vinçler 10 ton yükü 10 mt/dk. da taşıyabilmektedir.

ASKERİ YÜZER HAVUZ

YÜZER HAVUZ NEDİR?

Yüzer havuzlar, iki yanı duvarlarla çevrili dikdörtgen biçimli, baştan ve kıçtan açık, suya batıp çıkabilen, binlerce ton kaldırma kapasitesine sahip platformlardır.  Bu platformlar İhtiyaç duyulan bölgeye götürülerek yerinde hizmet verilebilir.

Gemi suda geçirdiği zaman boyunca su içinde kalan kısmına çeşitli deniz canlıları ve bitkiler yapışır. Bu yapışan canlılar geminin hızını düşürdüğü gibi, tonlarla ifade edilebilecek ölçüde fazla yakıt harcamasına neden olur.

ASKERİ YÜZER HAVUZ (TCG BAYRAKTAR)

Geminin suya temas eden bu bölümleri zehirli bir boya ile boyanarak, deniz canlı ve bitkilerin yapışması önlenmeye yarayan bir katman oluşturulur. Bu boya zaman içinde etkisi kaybederek koruyucu özelliğini kaybeder.

Böyle durumlarda geminin su ile teması kesilerek tekrar boyanması gerekmektedir. Bu boyama veya tadilat işi için geminin altına yüzer havuz konumlandırılır ve gemiyi yavaş yavaş yukarı kaldırarak su ile temasını keser.

10.000 TON ASKERİ YÜZER HAVUZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir