Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botu

DESAN Tersanesi tarafından Türk Deniz Kuvvetleri için iki adet Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botu ihyacı için firmanın tamamen kapalı gemi inşa hangarında aynı anda inşa edilmiştir.

Dalış Eğitim Botu; Türkiyenin çevre denizlerinde ve kıyı sularında 90m derinliğe kadar dalgıç eğitimi, acil müdahale, dalış operasyonları için acil destek görev ihtiyaçlarını icra etmek üzere dizayn edilmiştir. Dalgıç Botu, değişik operasyonel işletme şartlarında emniyet ve güvenilirlikle birlikte iyi manevra performansı ve denizcilik özellikleri göstermek için tek gövdeli ve balta baş olarak dizayn edilmiştir.

Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botu

Bot deniz durumu 3‘te rota ve hız sınırlaması olmaksızın tam kapasiteyle görev yapacaktır. Tekne ve üstyapı deniz tipi çelikten inşa edilmektedir. Çift şaft donanımına sahip olan botun tam boyu 34,94 m, azami genişliği 8 m ve draftı 2 m’dir. Deplasmanı 260 ton olan platformun azami hızı 16 kts’dir. Platform, altı kişilik mürettebat ile idare edilmekte ve 15 kursiyere hizmet sağlayabilmektedir.

DESAN Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botu

Acil müdahale ve dalış eğitim botları meydana gelebilecek kazalarda, kurtarma dalgıçlığı ve acil müdahale operasyonlarını destekleyebilecek. Yerli ve milli tasarımı olan botların Şaft ve Pervane Sistemi, Sabit Basınç Odası, Dalış Panelleri, Akustik İzleme ve Yakalama Sistemi, Solunum Hava Kompresörleri ve Gemi Dağıtım Bilgi Sistemi kritik parçalarının tamamı %100 yerlilik oranıyla yapıldı.

Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botu Özellikleri:

  • Müdahale Derinliği: 90 m
  • Boy: 36 m
  • Genişlik: 8 m
  • Deplasman: 260 ton
  • Sürat: 16+ Knot
  • Mürettabat: 6
  • Kursiyer: 15

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir