AKINCI Taarruzi İHA

Türkiye’nin silahlı ve silahsız İHA filosunu güçlendirmek için yapılan çalışmalar devam ediyor. Bunların arasında en göze çarpan yüksek irtifa uzun havada kalış (HALE) sınıfı Akıncı Taarruzi İHA projesi. Akıncı İHA Projesi kapsamında 5 ton ağırlığında, 900 kg faydalı yük, 450 kg dahili faydalı yük taşıyabilecek bir İHA hayata geçiriliyor. Tamamen yerli imkânlarla üretilecek olan Akıncı, daha etkili füze ve akıllı bombaları üzerinde taşıyabilecek.

Birçok yeni teknolojiyi üzerinde barındıracak olan Taarruzi İHA Akıncı’nın 2019’un ilk çeyreğinde gökyüzüyle buluşması hedefleniyor.

40.000 feet irtifaya kadar çıkabilen Taarruzi Akıncı sistemi, 24 saat havada kalabiliyor ve faydalı yük taşıma kapasitesi 1.350 kilograma kadar ulaşıyor. Bu özellikleriyle savaş uçaklarımızın yaptığı bir kısım görevleri icra edebiliyor. Taşıdığı elektronik destek podu, uydu haberleşme sistemleri, hava-hava radarları, engel tespit radarı, sentetik açıklıklı radar gibi çok daha gelişmiş faydalı yüklerle görev yapabilecek.

Akıncı’nın taşıdığı elektronik sistemler milli olarak geliştirilen ve geliştirilecek sistemler olacak.  Akıncı, bu sistemleri bir arada taşıyabilen, havadan taarruz gücüne sahip ve hızlı şekilde hedefe angaje olabilen bir sistem. Adeta savaş uçaklarımızın yükünü azaltacak, onların görevlerini, havadan bombardımanı da icra edebilecek. Ülkemizde milli olarak geliştirilen hava-hava füzeleriyle donatabileceğimiz Akıncı İHA, hava-hava görevlerinde de kullanılabilecek. Akıncı, kendi sınıfında 3 sene içinde dünyanın en ileri teknolojik sistemi haline gelecek.

Farklı yerli mühimmatlarla görev yapabilecek

Baykar tarafından geliştirilen Akıncı, savunma sanayisinde elektronik sistemler, radarlar, akıllı mühimmatlar, türbin motorları gibi bir dizi alanda faaliyet gösteren yerli şirketlerin en ileri ürün ve kabiliyetlerini bünyesinde barındıracak.

Platform, 4,5 ton kalkış ağırlığına, 20 metre kanat açıklığına sahip olacak. Çift türbin motorlu tahrikle görev yapacak Akıncı, 900 kilogram harici, 450 kilogram dahili faydalı yük taşıyabilecek. Platform, milli uydular üzerinden kontrol edilebilecek.

Taarruzi İha Akıncı Sistemi Üretim Hattı

Akıncı’da Milli Görüş Hattı ve Uydu Haberleşme Sistemi, Milli Elektronik Destek Podu, Milli AESA (Çok Amaçlı Hava Radarı, Sentetik Açıklıklı Radar, Meteoroloji Radarı) Radarı gibi donanımlar olacak.

Akıncı, başta yerli mühimmatlar olmak üzere çeşitli mühimmat konfigürasyonlarıyla görev yapabilecek.

Araç, MAM-L, MAM-C, Cirit, L-UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Kanatlı Güdüm Kiti (KGK)-MK-82, Gökdoğan, Bozdoğan, SOM-A gibi mühimmat, füze ve bombayla donatılabilecek.

AKINCI İHA SİLAH YÜKÜ

Öngörülen mühimmat konfigürasyonları kapsamında Akıncı aynı anda 2 adet KGK-MK-82, 2 adet Teber-82, 2 adet MAM-L taşıyabilecek.

Görev gereklerine göre 2 adet KGK-MK-82, 2 adet Teber-81, 8 adet MAM-C’yle donatılabilecek Akıncı, ayrıca başka bir konfigürasyonda aynı anda 2’şer adet Teber-81, TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ilk milli hava füzelerinden Gökdoğan ile görev yapabilecek.

Baykar, bunların dışında da bir dizi mühimmat konfigürasyonu üzerinde duruluyor.

Taarruzi İha Akıncı Sistemi Üretim Hattı

“Hedefimiz 2019’un ilk çeyreğinde ilk uçuşunu gerçekleştirmek”

Çift türbin motorlu Akıncı İHA Projesinde hedef 2019’un ilk çeyreğinde ilk uçuşunu gerçekleştirebilmek. 2019 boyunca çok yoğun şekilde uçuş ve yer testleri yapması planlanıyor. 2020 içinde testlerin tamamlanarak sistemin ülkemizin hizmetine sunulması hedefleniyor.

AKINCI Taarruzi İHA Teknik Özellikleri:

 • Havada Kalış:24 Saat
 • İrtifa: 40.000 Feet
 • Faydalı Yük: 1.350 Kg (900 kg Harici – 450 kg Dahili)
 • Kalkış Ağırlığı: 4.5 Ton
 • Kanat Açıklığı: 20 mt
 • Motor: 2×450 Hp Turboprop (opsiyon 750 Hp + 240 Hp)
 • Veri Ağı: LOS\SATCOM
 • Radar: Milli AESA (Hava/SAR)
 • Elektronik Harp: Elektronik Destek Podu
 • Silahlar: MAM-L, MAM-C, Cirit, L-UMTAS, UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Hassas Güdüm Kiti (HGK), Kanatlı Güdüm Kiti (KGK)-MK-82, Teber-82, Gökdoğan Füzesi, Bozdoğan Füzesi, SOM-A,

AKINCI SİHA Yetenekleri:

 • Elektronik Harp
 • SAR Keşif
 • Sinyal İstihbaratı
 • EO\IR Keşif
 • Geniş Alan Gözetleme

Taarruzi İha Akıncı

AKINCI İHA

AKINCI İHA

AKINCI İHA

AKINCI İHA

AKINCI İHA

AKINCI İHA

Akıncı Taarruzi İha Belgeseli

Bayraktar AKINCI Uçuş Eğitim Merkezi

Bayraktar AKINCI Uçuş Eğitim Merkezi

10 thoughts on “AKINCI Taarruzi İHA

 1. bence bunlara bide harici yakıt tankıda eklenebilse super olur. herzaman ful muhımmatla ucması gerekmeyecek istihbarak ıcın daha fazla havada durması gerekır mesela 2 adet mk 81 4 adet mam c ve 150 litre iki adet harici yakıt tankı gibi mesela olabılır.

   1. Bence takılıp çıkartılabilir bir depo olabilir tabi benim görüşüm sonuçta mühendis değilim

 2. Bu ve bunun gibi araç ve gereçleri en kısa sürede üreterek milli egemenliğimizi sabit kılmak her Türk vatandaşının en büyük arzusudur. Allah İslam ve Türk alemini iki Cihanda’da Aziz eylesin. Amin.

 3. Bu siha ile Stratosfer ve mezosfer de uçuş yapabilirse o zaman hava savunma ve taarruz gücümüz önünde dünya diz çöker

 4. Motor konusunda bir hatanız var, 2 × AI-450T turboprop motora sahip, ve bu motorlar 450 hp (335 kW), yani toplam güç 900Hp.

 5. Seyrederken ağladım, bu millete bu gururu yaşattığınız için çok teşekkür ederim.
  Minnettarım. Nice vatan evladının hayatını kurtaracaksınız. Allah sizleri korusun.

 6. Akinci ihaya sadece savaš uçagi avlama görevide verilebiir 4 tene veya 2 tane Hava fuzesi yeribe 8 tene konulabir ve bu libyada çok iši yarar libyada Havada 7/24 Akinci 8 tane veya dahs fazla Hava Hava fuzesile nöbet tutabilir ve akin Aresa Rdari mebzili tam bilmiyorum AMA 600 km tahmin ediyorum by akinci adeta libya için yapilmiš masallah

 7. RABBİM sizlerden razı olsun ülkemiz her daim bilgiyi güç olarak düstur edindikçe her daim önde olacağımız bir yarışın içinde olduğumuz bu dünyada RABBİM mlletimizi cahillikten uzak etsin artık bitirin cahillği .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code