METE Lazer Güdümlü Minyatür Füze Sistemi

METE (Yatağan) Lazer Güdümlü Minyatür Füze Sistemi

Yatağan Lazer Güdümlü Minyatür füze olarak tanıtımı yapılan 40mm’lik Lazer güdümlü mini füze sisteminde isim değişikliğine gidilerek Olimpiyat Şampiyonu okçumuz Mete Gazoz’un ismi verilmiştir.

ROKETSAN METE (YATAĞAN), yeni nesil 40mm bombaatar silahları ve drone kullanılarak atılabilen Lazer Güdümlü Minyatür Füze Sistemi Yatağan, mevcut konvansiyonel bombaatar mühimmatının sahip olduğu 400 mt’lik azami menzilin ötesinde bir etkiye sahiptir. Bombaatar silahları ve dronelarla tek personel tarafından kullanılabilecek olan Mete, 1.4 kg hafifliği ve 50 cm boyutu ile, mini insansız hava araçları (İHA), insansız kara ve deniz araçlarına da entegre edilebilecek şekilde tasarlanmıştır. Yatağan hafif yapılara, zırhsız kara araçlarına, olası keskin nişancı mevzileri gibi korunaklı olmayan hedeflere keskin nişancı, toplu hedef ve benzeri tehditlere doğrudan, tek seferde, yüksek hassasiyet ile ulaşacak güdümlü bir minyatür füze sistemidir.

METE Lazer Güdümlü Minyatür Füze Sistemi 40 mm Bombaatar

Özellikle meskûn mahal muharebelerinde, hassas ve etkin menzil üstünlüğü ile hedefe yönelmiş noktasal tahrip gücü sağlamaktadır.

Yatağan Minyatür Füze adını; Osmanlı ordusunda bir dönem yaygın olarak kullanılmış ve “Türk Kılıcı” olarak da anılan bir kılıç türünden almıştır. ( Yatağan Lazer Güdümlü Minyatür füze olarak tanıtımı yapılan 40mm’lik Lazer güdümlü mini füze sisteminde isim değişikliğine gidilerek Olimpiyat Şampiyonu okçumuz Mete Gazoz’un ismi verilmiştir. )

METE (Yatağan) Füze Sistemi,  Yarı aktif lazer arayıcı başlığı ile 1000 metreden vuruş hassasiyeti yaklaşık 1 metre kadardır.

METE (Yatağan), lazer işaretleyici ile işaretlenmiş hedefe, minyatür arayıcı başlığı ve kontrol tahrik sistemi ile yönlenerek imha ediyor. Hedef işaretleme, isteğine bağlı olarak kullanıcının kendisi, yardımcısı, mini İHA ya da insansız kara, deniz araçları üzerinden yapılabilmektedir.

(Yatağan) METE Minyatür Füze Sisteminin geliştirme ve kalifikasyon çalışmaları 2021 yılında tamamlanarak envantere alınması planlanmaktadır.

Mete Lazer Güdümlü Minyatür Füze Sistemi ve Taşıma Çantası
Yatağan Minyatür Füze Teknik Özellikler
Çap40 mm
Uzunluk~ 50 cm
Ağırlık~ 1,4 kg
Azami Menzil~ 1.000 m
Arayıcı BaşlıkLazer Arayıcı Başlık
Doğruluk (CEP)1 m
PlatformlarBombaatar Silahları
PlatformlarMini İnsansız Hava Araçları
Platformlarİnsansız Kara Araçları
Platformlarİnsansız Deniz Araçları
Mete Lazer Güdümlü Minyatür Füze Sistemi ve 40 mm Bombaatar
Mete Lazer Güdümlü Minyatür Füze Sistemi
METE (YATAĞAN) MİNYATÜR FÜZE SİSTEMİ
METE (YATAĞAN) MİNYATÜR FÜZE SİSTEMİ

ROKETSAN’ın geliştirdiği ve testleri süren lazer güdümlü mini füze METE , İHA-İKA-İDA’larda kullanılacak ve tek personel tarafından bomba atarla da ateşlenebilecek.

Lazer Güdümlü Mini Füze METE ve Drone Sistemi
BARKAN İKA ÜZERİNE MONTE EDİLMİŞ LAZER GÜDÜMLÜ MİNİ FÜZE METE

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir