VOLKAN Tank Atış Kontrol Sistemi

Volkan TAKS – Tank Atış Kontrol Sistemi

ASELSAN tarafından geliştirilen TAKS-Tank Atış Kontrol Sistemi ana muharebe tanklarına muharebe koşullarında en yüksek seviyede bekaayı kazandırmak üzere milli imkanlarla tasarlanmış tam bir çözümdür.

TAKS sistem mimarisi;
En düşük hacimde en az hatta değiştirilebilir birim sayısı
En üst seviyede işlevsellik,
En düşük seviyede hata oranı ve asgari onarım zamanı,
Asgari seviyede lojistik destek gereksinimi
Asgari seviyede ömür boyu maliyet hedeflenerek oluşturulmuştur.

TAKS, nişancı ve komutana gece ve görüşün sınırlı olduğı toz, duman, yangın ve kamuflaj gibi muharebe sahası koşullarında hareket halinde iken uzun mesafeden hedef tespit/teşhis/tanınıa ve atış yeteneği kazandırır. Pasif termal görüntüleme işlemi, düşman tarafından tespit edilmeden gözetleme ve atış yapmayı mümkün kılar. Ayrıca, iki bağımsız periskop ile Avcı-Vurucu olarak tanka çok ileri seviyede bekaa kaabiliyeti kazandırır. Atış hattından bağımsız çok hassas stabilizasyona sahip nişan hattı sayesinde, yüksek hızda ve en kötü arazi şartlarında bile titreşimsiz görüntü sağlayarak, hareket halinde iken hareketli hedeflere yüksek ilk atımda vuruş olasılığı kazandırır.

Sistemde namlu ve kule kontrol ve stabilizasyonu, biri nişancıya diğeri komutana ait olaniki adet üstün performanslı periskop tarafından sürekli sürülen elektrikli motorlar üzerinden gerçekleştirlmektedir. Bu sayede iki periskop sisteminden birinde arıza meydana gelmesi halinde, mevcut atış kontrol sistemlerinden farklı olarak nişancı veya komutan diğer periskobu kendi kullanıcı arayüzüyle kontrol edebilmekte ve tank muharebe sahasında tam performansla çalışabilmektedir.

VOLKAN TAKS
VOLKAN TAKS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir