Tuğra 8×8 Tank Taşıyıcı Araç

TUĞRA 8×8 Tank taşıyıcı aracımız başta yerli ve milli ana muhabere tankımız Altay ve Fırtına obüsü olmak üzere, M60 tankı, Leopard tankı, ZPA, ZPT ve her türlü askeri ve sivil paletli araçların hızlı ve güvenli bir şekilde operasyon bölgelerine taşınması için MSB’nin öncülüğünde projelendirilerek, BMC ve Öztreyler firması tarafından üretilmiştir.

2018 yılının ağustos ayında ihalesi gerçekleştirilen 72 adet tank taşıyıcı, seri üretim aşaması tamamlanarak 2019 yılında MSB’ye teslim edildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kara operasyonlarında lojistik ihtiyaçlarını daha hızlı ve güvenli şekilde gerçekleştirmesi için talep ettiği tank taşıyıcı araçlar, yerli ve milli olanaklarla MSB’nin öncülüğünde projelendirildi.

Yerli ve milli imkanlar ile hayata geçirilen TUĞRA tank taşıyıcı araçların çekici bileşeni BMC’nin İzmir Pınarbaşı Tesislerinde, treyler (römork) bileşeni de Öztreyler’in Ferizli Tesislerinde üretilmiştir.

TUĞRA Araç römorku ile 125 ton katar yüklü ağırlığında, 70 ton net taşıma kapasiteli taşıyıcılar, römork üzerine arızalı tankı çekebilmek için 70 ton kapasiteli çekme vinci ve kendini kurtarma vinciyle donatıldı.

BMC Tuğra 8×8 Tank Taşıyıcı Araç

Römorku takılı halde yüzde 30 dik meyile tırmanabilen ve 75 santimetre derinliğindeki sudan geçebilen taşıyıcılar, tam dolu yakıt tanklarıyla maksimum 90 km hızla 950 km yol kat edebilmektedir.

Çekici kendi başına yüzde 60 dik meyile tırmanabilir ve yüzde 30 yan meyilden geçebilmektedir.

Aracın üzerinde 620 beygir gücünde 2.720 Nm tork kapasiteli dizel motor ve bu kapasiteyle uyumlu 7 ileri 1 geri vitesli tam otomatik şanzıman mevcuttur.

BMC Tuğra 8×8 Tank Taşıyıcı Araç

Süspansyon sistemi parabolik yaylar ve viraj denge çubuğuyla donatılan çekicinin dingilleri ise rijit tipde yer alıyor.

Fren sistemi havalı ve kampanalı tip olan araçta, EBS sistemli çekicilerin ayrıca motor freni ve retarder yavaşlatma sistemi bulunuyor.

BMC Tuğra 8×8 Tank Taşıyıcı Araç

Sürücü kabini için modern “Tuğra Kabini” esas alınarak, 4 noktadan süspansiyonu ile sınıfının en genişlerinden olan araç, aynı anda 4 kişinin oturabildiği tank taşıyıcılarda ayrıca 2 yatak, kabin içi ek ısıtma sistemi ve klima ile donatıldı.

8×8 Römorkunda 1 tankı veya 2 zırhlı muharebe aracını taşıyabilen çekicinin römorkunda hidrolik süspansiyonlu pendular akslar yer alıyor.

BMC Tuğra 8×8 Tank Taşıyıcı Araç

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir