TOGAN Havadan Bırakılan Güdümsüz/Düşük Profil Güdümlü Mühimmat

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından üretilen HÜRKUŞ-C, TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen yerli mühimmat TOGAN’nın ilk atışını gerçekleştirdi.

TOGAN MÜHİMMATI

Pilot eğitim ihtiyacının yanı sıra, hafif taarruz ve silahlı keşif görevlerinin, düşük maliyet ve yüksek hassasiyetle yapılabilmesi için geliştirilen HÜRKUŞ-C uçağı tek sortide 8 adet TOGAN 81 mm’lik havan mühimmatını hedefine atabilmektedir. Her iki kanat altına takılabilen 4 adet serbest düşüş mühimmatıyla çok hafif ve düşük maliyetli TOGAN mühimmatı sayesinde operasyonel maliyetin daha da aşağıya çekilmesi planlanıyor.

TOGAN

Taarruz uçağı ve insansız hava araçlarında çoklu taşıma ve bırakma imkanı sağlayan salan ile birlikte envanterdeki NATO 81mm havanların ağırlık eşdeğeri olarak geliştirilen ve salana entegre atış kontrol sistemi ile kullanılan bütün bir silah sistemidir. Personel etkinliği artırılmış bilyeli havanlara havadan atım yeteneği kazandırarak görece çok düşük maliyetli hava yer mühimmatı elde edilmektedir.

Salana entegre atış kontrol sistemi 100 Hz hızında öngörülen yörünge hesabı yapabilmektedir. Bu sayede mühimmat bırakma noktası hassas olarak hesaplanmaktadır. Ayrıca DTED kullanılarak sutre ve vuruş zamanı kontrolü gerçek zamanlı olarak salan üzerinde gerçekleştirilebilmektedir.

HÜRKUŞ-C ile testleri yapılan TOGAN Havadan Bırakılan Gügümsüz/ Düşük Profil Güdümlü Mühimmat

GÜDÜM

  • 81 mm bilyeli havana monteli 2 boyutlu güdüm yeteneği
  • Envanterdeki 81mm havanlarla uyumlu

TAPA

  • Yükseklik/Zaman ayarlı tapa

GÖREV PLANLAMA

  • Salana Entegre ve Yerde Görev Planlama/Başarım Öngörü Yeteneği

ETKİNLİK

  • Bilyeli antipersonel
  • 35m öldürücü yarıcapı
  • Güdümlü tipte cep <10m

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir