T122 Çok Namlulu Roketatar Sistemi

T-122 Roketatar
Roketsan tarafından geliştirilen T122 Çok Namlulu Roketatar sistemi Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından aktif olarak kullanılmaktadır.

122 mm.lik Çok Namlulu Roketatar Silah Sistemi T-122 ÇNRA, topçu birliklerinde gece ve gündüz şartlarında, her türlü hava koşulunda, 3 km mesafeden 40+ km mesafeye kadar derinlikteki bölge hedefleri üzerine yoğun görmeyerek ateşler açarak manevra kuvvetine ateş desteği sağlayan bir silah sistemidir.

2 adet 20 tüplü modüler pod sistemi ve üzerindeki vinci sayesinde mühimmat ikmalini çok kısa sürede gerçekleştirerek sürekli ateş desteği sağlar. 20 tüplü klasik çelik pod veya kötü hava ve çevre koşullarına karşı, depolanması ve kullanımı esnasında mühimmata yüksek korunma sağlayan 20 tüplü izoleli kompozit pod kullanabilir.

Üzerindeki vinci, personel ve malzeme taşıma kabinleri ve teçhiz olduğu modern alt sistemleri sayesinde harekatı için harici destek ihtiyacını en aza indirmiş olarak bağımsız görev yapabilme kabiliyetine sahiptir.

Teknik Özellikler Namlu Sayısı 2 x 20
Namlu Boyu 3 m
Atım Aralığı 0.5 Sn
Yükseliş 0-55°
Yan 110°
Ağırlık ~23 ton
Uzunluk 9.20 m
Genişlik 2.50 m
Yükseklik 3.10 m
Araç 6 x 6 veya 8 x 8 Taktik Tekerlekli
Tevcih Otomatik Atış Kontrol Sistemi
Elle Tevcih Sistemi (Yedek)
Vinç kapasitesi 15 ton
Stabilizasyon 4 Hidrolik Ayak
Seyrüsefer Sistemi Ataletsel Seyrüsefer Sistemi / Küresel Konumlama Sistemi

T-122 SAKARYA
T-122 SAKARYA

2 thoughts on “T122 Çok Namlulu Roketatar Sistemi

  1. ÇOKLU ROKETATARLARIN ATTĞI ROKETLERİN “KÖR” OLMASI ETKİSİZLİK sonucunu çıkarıyor. TESADÜFİ ATIŞ YAPMAKLA SAVAŞ KAZANILMAZ.
    NE KADAR ÇOK HEDEF VURULURSA SAVAŞ KAZANILIR. YANİ.
    ATTĞINIZ HER ROKET GÖRMELİ BULMALI YOK ETMELİ.
    aksi halde HAVAYİ FİŞEK OYNAMAKTAN FARKI YOOOOOKTUR. birisi sizi GÖREREK VURUR. İHA gibi siz SALLAMA ATIŞ YAPARAK DAĞI TAŞI VURURSUNUZ. İSABET ETMEDİKTEN SONRA ATILAN HER ROKET BOOOŞAAA KARAVANA…

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir