Roketsan Uydu Fırlatma Aracı (UFA)

ROKETSAN (ROKET Sanayii ve Ticaret A.Ş.), Türkiye’nin uzaya bağımsız erişiminin sağlanması amacıyla, mühendislerinin deneyimleri ve çalışmaları ile Uydu Fırlatma Sistemi (UFS) geliştirilmesi kapsamındaki çalışmalarını 2007 yılından itibaren sürdürmektedir. 2008 yılında kurulan Uydu Fırlatma Sistemleri Tasarım Birimi, uydu fırlatma sistemleri ile ilgili faaliyetlerin yürütülmesi için savunma sanayi şirketleri bünyesinde Türkiye’de oluşturulan ilk yapılanmadır.

Günümüzde, yüksek verimlilik, durdurma/başlatma ve kontrol edilebilir itki miktarı imkânı sunması nedeniyle Uydu Fırlatma Aracı (UFA) alt kademelerinde sıvı yakıtlı itki sistemi teknolojileri yaygın olarak kullanılmaktadır.

Diğer taraftan, UFA üst kademesinde faydalı yükün (uydunun) yörüngeye yerleştirilebilmesi amacıyla sıvı yakıtlı itki sistemi kullanılması bir zorunluluktur. Bu hususlar dikkate alınarak, ROKETSAN, kendi öz kaynakları ile bütün kademelerinde ana itki sistemi olarak Sıvı Yakıtlı İtki Sistemi bulunan bir UFA geliştirilmesine yönelik kavramsal tasarım seviyesinde çalışmalar yürütmektedir. Bu sayede kritik olduğu değerlendirilen sıvı yakıtlı itki sistemi teknolojilerinin de aşamalar halinde Türk sanayiine kazandırılması hedeflenmektedir.

ROKETSAN UYDU FIRLATMA ARACI (UFA)
ROKETSAN UYDU FIRLATMA ARACI (UFA)

 

 

4 thoughts on “Roketsan Uydu Fırlatma Aracı (UFA)

  1. Başarılar dilerim projeyle ilgili bir gelişme söz konusu mu ? 2020 yılındayız ve bir gelişme görmek istiyorum uzaya erişimimiz için kaç ay yada yıl söz konusu projeye yeterli fon ayrılıyor mu? bu deneyimler uzaya erişim için yakıt konusunda gelişimimizi sağlar mı ? balistik füzelere yönelim söz konusu mu? ne zaman yakıt konusunda gelişim sağlanır ? bu roketler yada araçlar sahip oldukları motor ile mi yoksa yakıtları ile mi menzili daha fazla artıyor? hibrit teknoloji konusunda endişeniz var mı? projenin bu kadar uzaması neden kaynaklanıyor? teşekkürler

  2. Ne diyelim Allah yar ve yardımcınız olsun başarınız daim emekleriniz Tüm İslam aleminin teminatı olsun .

  3. Uzaya 5 santim çapında uydu fırlatılacakmış. Bu uyduyu bile fırlatacak konuma gelemedik mi 2007 yılından bu güne kadar?

    1. 5 santim çapında uydu dediğiniz üniversite öğrencilerinin bir projesi. Roketsan’ın 100 kg ağırlığında ki uyduları 400 km irtifaya çıkartma projesi var. Hedef 100 kg ile 1.5 ton arası ağırlaktaki uyduları yörüngeye gönderebilmek. Ayrıca 2017-2018 yıllarında 130 km irtifaya çıkılarak uzaya erişim sağlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir