PARS 6×6 Mayına Karşı Korumalı Araç (MKKA)

PARS 6X6; düşük ve yüksek yoğunluklu muharebe alanlarında benzersiz özellikleri ile kullanıcısına stratejik avantajlar sunmak üzere tasarlanmış, günümüzün en gelişmiş teknolojilerini üzerinde barındıran, taktik tekerlekli zırhlı muharebe aracıdır.

Personelin karadan emniyetli bir şekilde intikalini sağlamak amacıyla, yeni nesil yüksek koruma kabiliyetleriyle dizayn edilen bu aracın sahip olduğu uzaktan komutalı silah sistemi ile de görevi esnasında maruz kalabileceği saldırıları hem meskun mahal hem de arazide bertaraf edebilecektir.

PARS 6×6 yıl sonuna kadar sürecek olan kalifikasyon testlerinin ardından 12 adet aracın tamamı 2021 yılında envantere girecek ve ilk defa TSK’nın kullanımına sunulmuş olacaktır. İlerleyen dönemlerde adet sayısının yükselmesi beklenmektedir.

Azami 25.000 kg yüklü ağırlığına sahip olan PARS 6X6, dizel bir motorla donatılmıştır. 100 km/s hıza ulaşabilen araç %60 dik, %30 yan eğimde hareket edebilmekte, 70 cm yüksekliğinde dik engel ve 175 cm uzunluğunda hendek geçebilmektedir. Dengeli tasarımı ve Motorun yerleş yeri sayesinde araç, birbirine çok yakın aks yüklerine sahiptir. Bu tasarım yaklaşımı; araca yumuşak ve gevşek zeminde dahi rahat hareket edebilme, yüksek hızlara çıkabilme,  artan yol tutuşu ve kısa frenleme mesafesi gibi kabiliyetleri kazandırmıştır. Aracın aksları gerektiğinde kilitlenebilmektedir. Merkezi teker şişirme sisteminin yeteneği, farklı arazi koşullarında sürücüye lastik basınçlarını ayarlama imkânı verir

Sınıfındaki en yüksek teker gezinme hareketine sahip tam bağımsız hidropnömatik süspansiyon sistemi, farklı yol koşullarında en iyi yol tutuşunu sağlar. Birinci ve üçüncü akstan dönüş sistemi ile PARS 6X6, sınıfındaki en düşük dönüş çapına sahiptir. Yüksek hızlarda üçüncü akstaki yönlendirme sistemini kilitleme özelliği, ABS sistemi ve şanzıman freni sürüş güvenliğini arttıran özelliklerdir.

PARS 6×6 Mayına Karşı Korumalı Araç (MKKA)

Aracın ön kısmında bulunan iki kişilik sürücü kabini ve 180° yatay görüş açısı, yüksek sürüş güvenliği ve konforu sağlamaktadır. Geniş cam periskopları, aracın ön ve arkasında konumlanmış gece ve gündüz kameraları, sürücü ve komutana daha geniş görüş alanı vermektedir. Azami 9 personelin yerleştirilebildiği araçta, kapı-kapaklar, personel koltukları, silah tutucuları ve iç aydınlatma elemanları araç personelinin de konforunu sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. 800 km üzerinde menzili olan PARS 6X6, patlamaya ve delinmeye karşı özel önlemler alınmış yakıt tanklarına sahiptir. Acil durumlara karşı zırh altında yedek yakıt tankı mevcuttur. Tekerleklerin içine yerleştirilen katı diskler (runflat), patlak lastikle yol alabilme imkânı sağlar.

PARS 6X6 gövdesi, modüler tasarıma sahip zırh sistemleri sayesinde kullanıcı tarafından istenilen koruma seviyesine getirilebilmektedir. Gövde formu, karın altı yapısı, taban plakaları ve araç için özel geliştirilen mayın korumalı koltuklar, personeli yüksek seviyeli mayın tehdidine karşı koruyacak şekilde tasarlanmıştır.

PARS 6X6; kara, hava (C130 nakliye uçağı), deniz ve demir yolu ile taşınabilmektedir.

PARS 6×6 Mayına Karşı Korumalı Araç (MKKA)

Göreve Özgü Özellikler

  • Şoför/Komutan için mevcut durum bilgisi sağlayan önde ve arkada iki adet termal kamera ve üç adet CCD gündüz kameraları
  • Tüm tekerleklerden tahrikli
  • Kilitlenmeyi önleyen fren sistemi (ABS)
  • Entegre yardımcı güç ünitesi (APU)
  • Entegre edilmiş yaşam destek kiti
  • Ön ve arka akslardan direksiyon kontrolü
  • Ortak parça kullanımına olanak veren modüler tasarım
  • Merkezi lastik şişirme sistemi (CTIS)
  • Bağımsız ve hidropnömatik süspansiyon
  • Her lastikte, patlak halde sürüş imkanı veren katı disk (Run Flat)
Genel Bilgiler 
Azami Yüklü Ağırlık25.000 kg
MotorDizel
Mürettebat Kapasitesi9
Uzunluk< 7 m
Genişlik< 2.9 m
Yükseklik(Gövde)< 2.4 m
Havada Nakil C130H, A400, C17, C5
TransmisyonTam Otomatik 7 İleri 1 Geri
Nato’nun Tek Yakıt Konseptine Uygun EURO 3 Güç PaketiF34 Yakıtı, JP8
Aks Sayısı3
Kullanılan Aks SayısıTümü
Döndürülebilen Aks Sayısı1,3
Transfer Kutusu2 Hızlı
Süspansiyon SistemiÇift Salıncaklı Bağımsız ve Hidro-Pnomatik
Fren Sistemi 
ServisTüm Tekerlerde Hidrolik ve ABS’li
ParkAktarma Organlarına Entegre, Mekanik Yaylı ve Hidrolik Kontrollü
Elektrik SistemiMIL STD 1275, MIL STD 461
Hareket Kabiliyeti 
Azami Yol Hızı 100 km/s
Kontrollü Hız3 km/s
Azami Yol Menzili800+ km 
Yaklaşma Açısı50o
Uzaklaşma Açısı40o
Azami Meyil Tırmanma60%
Azami Yan Meyil30%
Dik Engel Aşma0.70 m
Hendek Aşma1.75 m
Dönüş Yarıçapı< 7 m
YüzmeOpsiyonel

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir