Orta Menzilli Gemisavar Füzesi

Türk Deniz Kuvvetleri envanterinde yer alan ve yakında hizmet ömürlerini doldurmaya başlayacak 35km menzilli Penguin Mk2 Mod7 Gemisavar Güdümlü Mermilerinin (G/M), kullanıcı makamın talebi doğrultusunda milli tasarım, yeni nesil bir G/M ile değiştirilmesi hedeflenmiştir.

Tübitak, Tei ve Roketsan işbirliği ile geliştirilen projede, Orta Menzilli Gemisavar Füzesinin 1300N itkiye sahip yaklaşık 400bg kapasiteli, eksenel akış tipi, tek parçalı, 4 kademeli eksenel kompresörlü, düşük sürtünme için gövde içine yerleştirilmiş küçük çaplı bir turbo jet motoru olan TJ-300 turbojet motoru ile donatılması planlanıyor. 2020 yılı içinde testlere kullanılmak üzere 5 adet TJ300 motoru üretilecektir.

ORTA MENZİLLİ GEMİSAVAR FÜZESİ

Helikopter, Deniz Karakol Uçağı ve Hücumbot gibi DzKK bünyesindeki hava ve su üstü platformlarında kullanılması beklenen yeni Orta Menzilli Gemisavar Güdümlü Mermi’nin hava-satıh, hava-kara, satıhtan satıha ve satıhtan-karaya atış kabiliyetli olması bekleniyor. Yeni Orta Menzilli Gemisavar Güdümlü Mermi DzKK bünyesindeki Penguin Güdümlü Mermilerinin yerini alacak. Füze sahip olduğu kabiliyetlerle, Maverick 2G ve Delilah füzelerine benzer kabiliyetlere sahip olmuş olacak.

TJ300 Orta Menzilli İlk Yerli Gemisavar Füze Motoru

TEI tarafından geliştirilen TJ-300 turbojet motoru ile güçlendirilecek yeni nesil Orta Menzilli Gemisavar Güdümlü Füze, ATMACA füzesinin ölçeklendirilmiş (yaklaşık %50) hali gibi durmaktadır. ATMACA’ya kıyasla daha düşük çapa sahip yeni Orta Menzilli Gemisavar füzesi’de ATMACA’daki gibi booster ve katlanır kanat tasarımı mevcut ayrıca turbojet motorunun hava aralığı da yine gövde altına yerleştirilmiş.

Törende paylaşılan bilgiye göre yeni Orta Menzilli Gemisavar Güdümlü Mermi 3,2 metre boyunda, 300kg ağırlığında, 5000 ft irtafada ses hızının %90’nına varan yüksek hızlara çıkarak 0.8-0.9 mach hızlarına ulaşabilen bir füze olacaktır. Tahminen 100-150km mertebesinde bir menzile ulaşması mümkün.

Orta Menzilli Gemisavar Füzesi Özellikleri

  • Boy: 3.2m
  • Ağırlık: 300-350 kg
  • Hız: 0.8-0.9 mach
  • Menzil (Tahmini): 100-150 km
  • Güdüm (Tahmini): IIR/ RF Seeker/ SAL
  • Motor: TJ300 Turbojet (1342N)
  • Harp Başlığı: 100-120kg
TJ-300 ORTA MENZİLLİ GEMİSAVAR FÜZE MOTORU
ORTA MENZİLLİ GEMİSAVAR FÜZESİ VE TJ300 TURBOJET MOTORU

Yararlanılan Kaynaklar: Defenceturkey – İbrahim Sünnetçi

One thought on “Orta Menzilli Gemisavar Füzesi

  1. bu füze aksungur ve akıncıya da takılabilir, motorun turboprop modeli yapılırsa bu ihalarda da kullanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir