Rusya ile S-400 Görüşmeleri Yapılıyor.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, NTV canlı yayınında Funda Görey’in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, füze ve hava savunma sistemi ihtiyacının karşılanmasına yönelik ibrenin Rusya tarafına mı kaydığına dair soru üzerine, Türkiye’nin füze ve hava savunma sistemi ihtiyacı olduğunu, mevcut durumda bunun NATO desteğiyle karşılandığını söyledi. Türkiye’ye yerleştirilen füze bataryalarını hatırlatan Bakan Işık, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin kalıcı olarak füze ve hava saldırılarına karşı kendini koruyacak sistemlere ihtiyacı var. Burada iki yöntemimiz var, birinci yöntemimiz, acil ihtiyacımızı temin etmek, satın alma yoluyla. Ama asıl üzerinde yoğunlaştığımız nokta, kendi hava ve füze savunma sistemlerimizi geliştirmek. Bununla ilgili bir programı başlattık. İnşallah Türkiye kendi hava ve füze savunma sistemini geliştirecek. Ama bu noktaya gelene kadar ihtiyacımızın karşılanması için çok değişik ülkelerle, şirketlerle görüşüldü. Çin noktası vardı en son vazgeçilmişti. Ama şimdi tekrar yapılan görüşmelerde en yakın şu ana kadar Rusya’nın S-400 füzeleri gözüküyor. Burada da yapılan çalışmalarda, görüşmelerde belli bir ilerleme sağlandı ama henüz yarın imza atacak noktada da değiliz. Şu anda arkadaşlarımız teknik olarak çalışmaları sürdürüyor. Belirgin bir ilerleme sağlandığını söylemek durumundayım.”

Işık, “Bu durum ABD ve NATO ile ilişkileri nasıl etkiler?” şeklindeki soruya da “ABD ve NATO’nun anlayışla karşılayacağını düşünüyorum. Bazı NATO ülkelerinde de NATO dışı sistemler var” diye yanıt verdi

S-400 HAVA SAVUNMA SİSTEMİ ÖZELLİKLERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code