Otokar & Al Jasoor 8×8 Zırlı Araç Üretecek

Türkiye, hızla gelişen milli savunma sanayisiyle, savunmada da bölgenin merkezi haline geliyor. Türkiye’nin özel sermayeli en büyük savunma sanayi şirketi Otokar ve BAE`nin önde gelen yatırım şirketi Tawazun’un girişimleriyle kurulan Al Jasoor adlı şirket, BAE Silahlı Kuvvetleri (Birleşik Arap Emirlikleri) ile 8×8 taktik tekerlekli zırhlı araç sözleşmesi imzaladı. Zırhlı araçlar BAE’nin halihazırda sahip olduğu üretim tesislerini kullanarak üretecek.

Anlaşma, Abu Dhabi’de gerçekleşen Ortadoğu’nun en büyük savunma fuarı IDEX 2017’de duyuruldu.

IDEX 2017 Fuarı’na katılan Türk şirketler 2.4 milyar lira (661 milyon dolar) değerinde bir anlaşmaya imza attı. Anlaşma kapsamında ‘Rabdan 8×8’ adında 700 adet zırhlı araç üretilecek

BAE’nin silahlı kuvvetleri bünyesinde hizmet verecek olan Rabdan 8×8 taktik tekerlekli zırhlı araç, ismini Hz. Muhammed’in (SAV) atının soyundan geldiğine inanılan Rabdan atlarından alacak.
Rabdan olarak bilinen bu Arap safkan atları; hızları, güçleri ve çeviklikleriyle ünlü. Azami yük ağırlığı 30 ton olacak olan Rabdan, sürücü ve komuta dahil 11 personel taşıyabilecek.

Rabdan için yapılan anlaşmada kurulacak firmanın yüzde 49 Otokar, yüzde 51 BAE tarafının ortaklığı olacak.

OTOKAR ARMA 8X8 – RABDAN 8X8

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir