MİLTAŞ Mikrodalga Soğurucu Metamalzeme Geliştirdi.

MİLTAŞ Savunma firması Mikrodalga Soğurucu Metamalzeme Teknolojisini geliştirdi

Bir metamalzeme, malzemeni yapısının nano seviyede tekrarlı diziler oluşturularak üretilen nano sistemdir ve metamalzemeler özelliklerini tasarlanmış yapılarından alırlar. Nano fabrikasyon teknikleri ile bu yapıların şekilleri, geometrileri, boyutları ve yönelimleri ile elektromanyetik dalgaları manipüle edebilmektedir. Uygun şekilde tasarlanmış metamalzemeler, elektromanyetik radyasyonu veya ses dalgalarını etkileyebilir. Belirli dalga boyları için negatif bir kırılma indeksi sergileyen metamalzemeler, elektromanyetik dalgaları yönünü ve kuvvetini değiştirebilir. Dielektrik özelikleri negatif bölgede bulunan metamalzemeler, elektromanyetik dalgaların yayılma yönü boyunca soğurabilir veya farklı bir yöne saçılmasını sağlayabilirler. Dalga boyundan daha küçük olan yapısal özelliklerine çarparak veya bunlarla etkileşime girerek elektromanyetik dalgaları etkilerler.

Metamalzemelerin ve meta sistemlerin birçok türü bulunmaktadır. Örneğin fotonik metamalzemeler nanometre ölçeğinde yapılandırılmıştır ve ışığı optik frekanslarda manipüle edebilir. Plazmonik metamalzemeler ise metallerin yüzeylerinde optik frekanslarda toplu olarak salınan elektrik yükü paketleri olan yüzey plazmonlarını kullanır.

Frekans seçici yüzeylere sahip meta yapılar ise dalga boyu özelliklerini sergileyebilirken, çeşitli şekillerde yapay manyetik iletkenlik sağlayabilmektedir. Frekans seçici bir yüzeye sahip olabilmesi, meta malzemelerin elektromanyetik radyasyonu soğurabilmesi anlamına gelir.

Geçirgenliğinin ve manyetik geçirgenliğinin kayıp bileşenlerini manipüle edebilen meta yapılar, özellikle mikrodalga frekansında, metamalzemelerin kapasitif özelliklere sahip elektriksel olarak iletken elemanları oluşturur. Mikrodalga (Radar) emici malzeme teknolojilerinde, saçılan enerjinin kaynaktan uzağa yeniden yönlendirilebileceği şekilde şekillendirilmesiyle azaltılması, soğurulması sağlanır.

Miltas Nano bünyesinde geliştirilen nano sistemler, mikrodalga soğurma özelliğine sahip enerji formlarını manipüle edebilen nano yapılardır. Katmanlı nano sistemleri üretilebilecek nano fabrikasyon teknolojisi sayesinde sabit frekanslı veya frekans seçici mikrodalga soğurucu sistemlerini üretebilecek teknolojik birikime ulaşılmıştır

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir