Milli Savaş Uçağımız Milli Yazılımımızla Uçacak.

Türkiye’nin beşinci nesil bir muharip uçak üretmesi amacıyla Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi kapsamında, HAVELSAN 400-500 mühendisle 20 milyon satırlık yazılım geliştirecek.

Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi sonunda ortaya çıkacak 5’inci nesil savaş uçağını dünyada yapabilen birkaç ülke bulunmaktadır.  Uçağın hangardan çıkışı için 2023 yılı öngörülüyor ancak istenilen noktaya gelmesi için uzun yıllar üzerinde çalışılması gerekmektedir.  5’inci nesil uçak olarak tasarlanan MMU, yüzlerce modül yazılımın uyum içinde çalışacağı 20 milyon satır yazılımdan oluşacak “Uçan Bilgisayar” olarak tanımlanabilir.

Milli Muharip Uçak (MMU)

HAVELSAN’ın deneyim ve yeteneğiyle bu projenin ana oyuncularından biri olduğunu ifade eden Genel Müdür Ahmet Hamdi Atalay, şöyle konuştu:

“Geçmişte pek çok büyük projede milyon satırlık benzer işler yaptık. Advent Savaş Yönetim Sistemi’nde 10 milyon, Hava Kuvvetleri Bilgi Sistemi’nde 15 milyon satır kod yazdık. Bu büyüklükte işlerin hem modüler geliştirilmesi hem o modüllerin birlikte yüksek performansla çalışması deneyimi bizde vardı. Aynı zamanda halen yürütmekte olduğumuz, dünyadaki iddialı firmalardan biri olduğumuz uçak simülatörü alanındaki yetkinliğimiz de bu projeye önemli katkılar sağlayacaktır. F16 uçaklarından eğitim uçaklarına, helikopterden çok değişik hava ve kara araçlarına çeşitli tipteki ürünlerin simülatörlerini yaptık. Simülatör alanındaki deneyimimizin burada çok önemli katkıları ve faydaları olacağını düşünüyoruz.

Artık işin teknolojik, yazılım ve operasyonel konuları da tasarlanıp konuşulur hale geldi. Dolayısıyla bizim rolümüz de burada ortaya çıktı. Bunun doğal sonucu olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ) gibi iş ortaklarıyla yapılan değerlendirme sonucu bizim de bu projeye dahil olmamıza karar verildi. Bunun üzerine sadece bu işe çalışacak bir direktörlük oluşturduk, Milli Muharip Uçak Direktörlüğümüzü kurduk. Başına da Hava Kuvvetlerinde ve F35 projesinde çalışmış bir arkadaşımızı getirdik. Dolayısıyla F35 projesindeki deneyimleri, Hava Kuvvetleri ve HAVELSAN deneyimiyle birleştirerek bu projeye çok önemli katkılar sunabileceğimizi düşünüyoruz.”

Milli Savaş Uçağı Projesi için HAVELSAN bünyesinde 400-500 kişilik mühendis ekip bir araya getirilerek, TUSAŞ içinde oluşturulacak MMU ekipleriyle aynı binada bir arada çalışmak üzere yerlerini alacaktır.

2 thoughts on “Milli Savaş Uçağımız Milli Yazılımımızla Uçacak.

  1. vay be 20 miliyon satır kod. f-35’de 8 miliyon var. f-22’de sadece 1.7 miliyon. bu uçak efsane akıllı olucak. helal olsun.

  2. mmu ihracat fiyatı ne olur sorusu en önemlilerinden biri. istenilen amaca uygun olursa ki bunu isteriz de, ozaman bana kalsa tanesine 500 milyon dolar derim. belki az bile onca emeğe.

    ya atmacalar. maliyeti 500.000 dolar belki ama fiyatı ne olmalı. bana bıraksalar 10 milyon dolar derim. attın mı unut kesin vurur imajını vereceksin ki o parayı kesin versinler.

    bedavaya vermeyin bunları beyler diyelim bitirelim.dileyen alsın almazsa bizde kalsın bre. o kadar.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir