İlk Hürkuş Uçağının Kabulü Gerçekleşti

TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş tarafından Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) öncülüğünde, gerçekleştirilen Hürkuş eğitim uçağı projesinde TC-VCH kuyruk numaralı ilk test uçağının kabulü 14 Ekim’de tamamlandı. İkinci prototipin kabulünün ise aralık ayında gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Savunma Sanayii Müsteşarlığından (SSM) yapılan yazılı açıklamaya göre, SSM’nin inisiyatifi ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı pilotlarının temel eğitim ihtiyacına cevap verecek ve dünya pazarına girebilecek bir eğitim uçağının geliştirilmesi planlanarak 2006 yılında HÜRKUŞ Projesi başlatıldı.

HÜRKUŞ Projesi kapsamında 2 adet uçar prototip uçak, 2 adet yapısal test uçağı ve uçaklara ilişkin doküman, yer destek teçhizatı, bakım yedekleri üretimi gerçekleştirildi.

HÜRKUŞ Projesi’nde 11 Temmuz 2016 tarihinde European Aviation Safety Agency (EASA) ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) CS-23 gereksinimlerine göre tip sertifikası alındı.

HÜRKUŞ-A aviyoniklerinin Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın güncel eğitim ihtiyaçlarını içerecek şekilde değişimini içeren ve Aralık 2013’te imzalanan HÜRKUŞ-B projesi kapsamında uçakların üretimi devam etmekte olup, ilk uçağın Hv.K.K.lığı envanterine 2018 yılı içerisinde girmesi planlanmakta.

Ayrıca uçağın silahlı versiyonu olan HÜRKUŞ-C‘nin üretimi için gerekli çalışmalar da kısa süre önce başlatıldı.

HÜRKUŞ-C
HÜRKUŞ-C

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir