HÜRJET Hürkuş Jet Motorlu Eğitim Uçağı

TUSAŞ/TAI Genel Müdürü Temel Kotil, Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı’nın (HÜRKUŞ) jet versiyonu için ön çalışma başlattıklarını açıkladı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI) tarafından tasarlanan turboprop motorlu eğitim ve yakın hava desteği uçağı Hürkuş’un jet motorlu modeli için düğmeye basıldı. Projeyi kendi kaynak ve ekibiyle hayata geçirmeyi hedefleyen TAI, uçağa ‘HürJet’ adını verdi.

Kotil, projenin TAİ’nin kendi kaynak ve ekibiyle hala TSK için üretilmekte olan pervaneli uçak Hürkuş’un jet motorlu versiyonu üzerinde çalışmaya başladığını söyledi.

Temel Kotil, eğitim amaçlı halen kullanılan jet uçaklarının sınıfından bir uçak üzerinde çalışıldığını mevcut Hürkuş tasarım ekibinin TUSAŞ’ın öz kaynakları ile bu projeye yönlendirildiğini belirtti. Temel Kotil, uçağı “HÜRJET” olarak isimlendirdi.

Temek Kotil Hürkuş’un aviyoniklerinin yerli olarak geliştirildiğini hatırlatarak bu kazanımların Hürkuş’un jet versiyonun tasarımında da büyük avantaj sağladığının altını çizdi. Hürkuş’un temel eğitim uçağının 2018 Haziran ayından itibaren TSK’ya teslim edilmeye başlayacağını hatırlatan Temel Kotil, “Uçak yapmaya devam ediyoruz, devam da etmeliyiz. Her yıl yüzde 25 büyümek istiyoruz. Bunu sağlamak için sıra dışı şeyler yapmamız gerekli” dedi.

T-38M’LERİN YERİNİ ALABİLİR

TAI’nın tasarım ve prototip geliştirme çalışmalarının ardından uzun yıllardır kullanılan çift motorlu T-38 Talon uçakları, ciddi bir modernizasyondan geliştirilmişti. Hürkuş’un jet modeli, T-38’in yerini alabilecek özelliklere sahip olması hedefleniyor. T-38’lerdeki bu modernizasyon ile uçak harbe hazırlık eğitimlerinde de kullanılmaya başlanmıştı. Uçak sanal olarak harbe hazırlıkta pilotların atış yapabilmelerini sağlıyor. Bu tür özelliklere Hürkuş’un jet modelinin de sahip olması öngörülüyor.

One thought on “HÜRJET Hürkuş Jet Motorlu Eğitim Uçağı

  1. mevcut yapıyı bozmadan öndeki motoru çıkardıklarında kanatları ağırlık değişiminde biraz daha arkaya çekip motorları a-10 gibi gövde yanına koysalar iş biter.motorlar ts1400 den gelitirme olursa super olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir