ATMACA Gemisavar Füzesi Hedefini Tam İsabetle Vurdu

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof.Dr.İsmail Demir, Twitter hesabından yaptığı paylaşımında, Atmaca gemisavar füzesinin 200 kilometre üzeri mesafedeki hedefini başarıyla vurduğunu aktararak, “Atmaca’mız bu sefer uzun uçtu. Fonksiyonlarını mükemmel şekilde yerine getiren Atmaca seyir füzemiz envantere girmeye hazırlanıyor.” ifadesini kullandı.

ATMACA Satıhtan Satha Güdümlü Mermi projemizin son güdümlü uçuş testi, 1 Temmuz 2020’de Sinop Test Merkezi’nde gerçekleştirildi. Test kapsamında su seviyesinden uçuş ile 200+ km mesafedeki test hedefine ulaşıldı ve üstten dalış manevrası ile hedef başarıyla vuruldu.

Yapılan testte ATMACA ile uçuş rotasının başarılı bir şekilde izlenerek hedefe angajmanın sağlanması amaçlanmaktadır. Atış Kontrol Sistemi ile atış öncesi görev planlaması ve ateşleme işlemi yapılarak, aynı sistem üzerinden uçuş esnasında veri bağı görev güncellemesiyle ATMACA yeni bir hedef noktasına angaje oldu. Uçuş esnasında görev güncellemesi yaparak dünyadaki rakiplerinden bir adım öne çıkan ATMACA, hedef üstü kameralardan alınan vuruş anı görüntüsü ile denizlerimizin koruyucusu olarak göreve hazır olduğunu kanıtladı.

2009 yılında Roketsan’la sözleşmesi imzalanan Atmaca gemisavar füzesi 2020 yılında envantere girmesi hedeflenmektedir.

ATMACA GEMİSAVAR FÜZESİ ÖZELLİKLERİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir