ATMACA Füzesi Hedefi Tam İsabetle Vurdu.

Seri üretim hattından çıkan ilk milli Atmaca güdümlü füzesi, test atışı kapsamında gerçek bir su üstü hedefini vurdu. TCG Kınalıada’dan yapılan ve tam isabetle sonuçlanan atış, Milli Bakan Akar ve TSK komuta kademesi tarafından da takip edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Mavi Vatanımızın çelik kılıcı Atmaca Gemisavar Füzemiz, bugün envantere girişi öncesi gerçekleştirilen son test atışında ilk kez bir gemi hedefini tam isabetle vurmayı başardı. Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve Donanmamıza hayırlı, uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ATMACA güdümlü mermisinin su üstü hedefine gerçek harp başlığıyla yapacağı test atışını takip etmek üzere milli gemi TCG Kınalıada korvetinde bir araya geldiler.

ATMACA TARAFINDAN VURULAN TCG IŞIN GEMİSİ

Atış senaryosu kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca hurdaya ayrılan TCG IŞIN (A-589) gemisi hedeflendi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın talimatının ardından TCG Kınalıada’dan yapılan ATMACA füze atışıyla söz konusu gemi tam isabetle vuruldu. Bölgedeki ULAQ insansız deniz aracı (İDA), iki F-16 ve keşif uçağından aktarılan görüntülerle atışın her anı harekat merkezinden anlık takip edildi. Füzenin tam isabetle hedefle buluştuğu an savaş harekat merkezinde büyük coşkuyla karşılandı.

ATMACA FÜZESİ ÖZELLİKLERİ

Seri üretim süreci

Atmaca füzesinin seri üretim sürecine ilişkin sorulara ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci, “Seri üretim faaliyetleri devam ediyor. Seri üretim faaliyetlerinin ilk ürünleri silahlı kuvvetlerimize teslim edilmek üzere hazırlanmayı bekliyor. Bu sene içerisinde, sene sonuna kadar envantere Atmaca füzelerimiz girecek ve gemilerimizin üzerine takılacak. Bundan sonra kendi gemilerimiz kendi gemisavar füzelerimizle görev yapacak şekilde Mavi Vatan’ı tüm tehditlerden koruyacak bir kabiliyet kazanmış olacak.” yanıtını verdi.

ATMACA TARAFINDAN VURULAN TCG IŞIN GEMİSİ

Sırada orta menzil gemisavar füzesi var

Murat İkinci, Atmaca füzesinin küçüğü orta menzil gemisavar füzesi için çalışmalara da başladıklarını söyledi.

Bu konuda milli motor geliştirmek üzere Türk savunma sanayisi firmalarının kendilerine destek olmak için çalışmalarına devam ettiklerini ve başarılı sonuçlar aldıklarını anlatan İkinci, şöyle konuştu:

“Orta menzil gemisavar füzemizin helikopter platformlarından fırlatılabilir olması dolayısıyla çok daha ciddi bir dinamik etki yaratacağını düşünüyoruz. Atmaca’da kazanmış olduğumuz özellikle tecrübe, bilgi birikimiyle bu projemizi de çok kısa zaman içerisinde tamamlayıp Türk Silahlı Kuvvetlerimizin hizmetine sunacağız. Bu da şu anda geliştirme fazında. Genç bir ekibimiz var, artık bu genç ekibimizin ciddi tecrübeleri oluşmuş durumda. Bu tecrübeyle bu tür projeleri çok kısa zaman içerisinde hayata geçirecekler. Diğer sistemlerden farklı olan tarafı da kendi algoritmalarımız, hassas güdüm sistemlerimiz, seyir sistemlerimiz bundan sonraki platformlarda yaşanacak bütün karşı tedbirlere karşı en azından kendi ürünlerimizi ortaya koyacak. Benzer sistemleri daha hızlı, daha dinamik olarak hayata geçirecek bir ekibin olması hepimiz açısından gerçekten büyük bir güç.”

  • Testlerde Atmaca Füzesiyle 20’den fazla atış yapıldı.
  • Menzil testlerinde 250 km mesafeye ulaşıldı.
  • Su sathından seyir gibi önemli bir yeteneğe sahip
  • Birçok uçuşunda 5 mt irtifada seyretti
  • 3 mt altında seyredilen atışlar gerçekleştirildi.
  • Veri bağı ile hedef güncelleme özelliği
  • Görev iptal kabiliyeti
  • Atıldıktan sonra hedef değiştirip, yönlendirme özelliği

Kaynak: Anadolu Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir