MÜGE Projesi – Magnezyum Döküm Teknolojisi

Havacılıkta Kullanılan Magnezyum Döküm Teknolojisi Geliştirilmesi (MÜGE) Projesi

Yüklenici: TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş
Alt Yüklenici: VİG METAL San. ve Tic. Ltd.Şti
Danışman: ODTÜ

Helikopter platformlarında kullanılmak üzere magnezyum alaşım döküm teknolojisi ve sürecinin kazanılması, helikopterlerde yüksek yorulma direncine sahip hafif dişli kutusu gövde parçalarının üretilmesi ve döküm sürecinin doğrulanması amaçlanmaktadır. Proje, deneysel çalışma ile doğrulanmış süreçler ve mühendislik yöntemleri kullanılarak, ATAK helikopterinin dişli kutusu üst gövdesinin yerli tasarım ve döküm süreci ile üretilmesi ve magnezyum döküm sürecine ait tasarım parametrelerinin belirlenmesi ile Teknik Veri Paketi (TVP) hazırlanmasını kapsamaktadır.

Havacılık ve uzay sanayinde hafiflik ve dayanıklılık çok önemli. Performansı artıran bu özellik için gerek metal gerekse de kompozitte yeni nesil teknolojiler kullanılıyor. Sektördeki araştırma geliştirme faaliyetlerine destek veren Savunma Sanayi Müsteşarlığı, MÜGE (Magnezyum Üretim Geliştirme) olarak adlandırılan projeye destek veriyor.

Helikopterin en karmaşık parçalarından biri olan ve motordaki gücü ana rotora aktaran dişli kutusunda magnezyumdan imal edilen parçalar kullanılacak. Uzun ömür, hafiflik gibi bir çok avantaj sunan magnezyumdan dökülen bu parça yüksek teknolojiyi içeriyor.

Türkiye’de ilk defa T-129 ATAK helikopterinde uygulanacak çalışmaya, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI) ile birlikte ODTÜ de görev yapıyor. Kum kalıp kullanılanarak gerçekleştirilecek dökümde, ısıl işlem uygulandıktan sonra mekanik işlemle teknik resme uygun hale getirilecek. Bu operasyon, Türkiye’de tek magnezyum döküm tesislerine sahip VİGMetal ile yapılacak.

Teorik ve sanal simülasyon çalışması ile kontrol edilecek parçalar, ardından yorulma ve diğer testlere tabi tutulacak. Bu parçalar başta T-129 ATAK helikopter projesi olmak üzere İnsansız Hava Araçları (İHA) farklı uçak tipleri ve havacılık-uzay sanayinde kullanılması hedefleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir