Milli Uzay Sondaları

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım bugün yaptığı bir paylaşımda; “Bugün Milli Uzay Programımızın ana hedeflerinden ay görevi çalışmaları kapsamında Delta V Uzay Teknolojileri A.Ş Genel Müdürü Arif Karabeyoğlu hocadan bilgi aldık. Sanayi ve Tekenoloji Bakanımız Mustafa Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih KACIR, Baykar Savunma Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar ve tüm ekibimizle heyecan dolu bir gün geçirdik.” açıklamasında bulundu.

Delta V Uzay Teknolojileri

Ziyaret esnasında çekilen fotoğrafta Delta V Uzay Teknolojileri A.Ş’in geliştirmekte olduğu TESOR (<100 km), SORS (>100 km) füze başlıkları ve Ay Motoru görüntülendi.

Milli Uzay Programı’nda birinci hedef olan Ay görevi kapsamında ateşlenecek milli ve özgün hibrit roketin yapımı için Delta V firması 3 yıldır çalışmaktadır. Uzay aracı yaklaşık 2 ton ağırlığı olmasını öngörülmektedir. Bu uzay aracıyla 2023 sonunda Ay’a ulaşılacak. Uzay aracının Ay’dan geri dönüşü olmayacak. Uzay aracı 2023’te “yumuşakça çarpma sertçe inme” şeklinde yatay bir şekilde Ay’a çarparak inecek ve uzay aracının Ay’a ulaşması ve ulaşana kadarki süreci yönetilerek çeşitli veriler toplanacak.

ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci; “29 Ekim’deki 4 uydu fırlatma testinde yapılan atışlarda milli olarak geliştirilen itki kontrol, yakıt teknolojisi, manevra yönetim, elektronik harp ve navigasyon gibi sistem ve teknolojilerin testleri başarıyla yapıldı. Yürüttüğümüz çalışmalarla katı, sıvı ve hibrit yakıt teknolojisini kazanıyoruz. Uzay teknolojilerini ülkeler paylaşmıyor. Sıvı ve katı yakıt yanında hibrit motorları da çalışıyoruz. AR-GE çalışmaları tamamlamak üzereyiz.”

ROKETSAN SONDA

Uzay programın devamında öncelikle 2023 yılına kadar 100 kg faydalı yükle 300 km’lik bir irtifa ulaşılması hedeflenirken, 2026 yılında 100 kg faydalı yükle 400 km irtifaya ulaşılması planlanmaktadır. ROKETSAN önümüzdeki birkaç yıl içerisinde daha yüksek irtifalar için üst seviye motor geliştirilmesi yönünde yatırımlar yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir