GÖKDENİZ-ER Yakın Hava Savunma Füze Sistemi

ASELSAN ve TÜBİTAK-SAGE tarafından milli imkânlarla geliştirileceği açıklanan GÖKDENİZ ER, Deniz Platformları için Yakın Hava Savunma Füze Sistemi olarak tasarlanmaktadır. Gemi savunma sistemi GÖKDENİZ ER’in, seyir füzeleri, insansız hava araçları, helikopterler, süpersonik füze veya ses altı hava araçlarına karşı 360 derece koruma sağlayacağı değerlendirilmektedir.

Paylaşılan konsept tasarımda, GÖKDENİZ ER üzerinde 11 adet yakın hava savunma füzesi mevcut olduğu, platformun dört tarafında AESA radarı konumlandırıldığı ve platformdan bağımsız elektro-optik sensörlerle donatıldığı görülmektedir.

GÖKDENİZ-ER Deniz Platformları için Yakın Hava Savunma Füze Sistemi

GÖKDENİZ ER gibi,  Nokta Savunma Füze Sistemleri (PDMS), yaklaşan hava tehditlerine karşı koruma sağlayacak gemideki son yakın hava savunma silahlardır. Hava Savunma Harbi yeteneğine sahip gemilerin çoğu, hava hedeflerine karşı katmanlı bir savunma sistemine sahiptir.  CIWS ve PDMS’ler son katman üyeleridir ve başarısız olmak için hiçbir mazeretleri yoktur. Bu nedenle bir gemideki en önemli savunma unsurlarındandır.

GÖKDENİZ-ER Deniz Platformları için Yakın Hava Savunma Füze Sistemi

ABD ve Alman hükümetleri arasında ortak bir program olarak geliştirilen ve MİLGEM Ada Sınıfı korvetlerde e kullandığımız RIM-116 RAM sistemi, ülkemize uygulanan çeşitli ambargolar nedeniyle yeni geliştirilecek platformlar için temin edilememektedir.  ASELSAN tarafından geliştirilecek GÖKDENİZ-ER sistemi ile Türk Deniz Kuvvetleri’nin bu alandaki eksiklikleri milli imkanlarla giderilmiş olacaktır.

GÖKDENİZ ER’in Teknik Özellikleri açıklandığında sayfamızda paylaşılacaktır.

GÖKDENİZ-ER Deniz Platformları için Yakın Hava Savunma Füze Sistemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code