FNSS Silah Taşıyıcı Araç Projesi

FNSS Silah Taşıyıcı Araç Projesi

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), 27 Haziran 2016 tarihinde FNSS ile Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi Sözleşmesi’ni imzaladı. Yapılan anlaşmayla 184 adet paletli (KAPLAN), 76 adet tekerlikli (PARS) toplamda 260 adet araç ve tanksavar sistemi tedarik edilecektir. (Araç sayısında artırıma gidildi. 208 adet paletli (KAPLAN), 136 adet tekerlekli (PARS) olmak üzere 344 adet araç tedarik edilecektir.)

Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK)’nın envanterinde bulunan ve yurtiçinde geliştirilmiş olan tanksavar füzelerinin, muharebe etkinliğini arttıracak şekilde, projeye özel geliştirilecek tanksavar kuleleri ile zırhlı araçlara entegre edilmesi gerçekleştirilecek.

Proje ile paletli ve tekerlekli tipte, toplam 344 adet tanksavar sistemi tedarik edilecek. Modern atış ve komuta kontrol yeteneklerine sahip olarak geliştirilecek olan tanksavar silah sistemi kuleleri, atışa hazır tanksavar füzesinin yanı sıra, 7.62 mm makinalı tüfek ile teçhiz edilecek.

FNSS, KAPLAN araç ailesinin en hafif üyesini, STA projesi kapsamında paletli tip olarak, PARS 4×4 aracını ise tekerlekli tip tanksavar aracı olarak üretmeyi planlanıyor.

STA projesi kapsamında geliştirilecek olan amfibi özellikteki paletli ve tekerlekli araçlar, balistik ve mayın korumasına sahip olacak, zırhlı birliklerle ortak harekât icra edebilecek, modüler mekanik ve elektronik altyapıları ile ilerde doğabilecek ihtiyaçlara çabuk uyum sağlayabilecek.

Bu projede geliştirilen sistemlerin, tasarım, geliştirme faaliyetleri ve prototip kalifikasyon süreçleri 2018 yılında tamamlanacak ve takip eden 2 yıl içerisinde, 344 adet STA sistemi K.K.K envanterine teslimatları başlayacaktır

Amaç : Proje kapsamında, KKK envanterinde bulunan yeni nesil tanksavar silahları ile SSB tarafından Orta Menzilli Tanksavar Silahı (OMTAS) Projesi kapsamında tedarik edilecek olan OMTAS’ların Araç üzerinde kullanımını sağlayabilmek için gerek duyulan Silah Taşıyıcı Araç (STA)’ların yurtiçi imkanlarla geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

Kapsam : Proje ile envanterinde orta menzilli tanksavar silahı bulunan / tedarik edilmesi planlanan birliklerin muharebe etkinliklerini arttıracak tekerlekli ve paletli tip STA’ların tedariki amaçlanmaktadır. Tedariki planlanan 344 adet STA’nın 208 adedi paletli tipte, 136 adedi tekerlekli tipte olacaktır.

FNSS PARS 4X4 STA (SİLAH TAŞIYICI ARAÇ)
FNSS KAPLAN STA (SİLAH TAŞIYICI ARAÇ)
KAPLAN STA Teknik Özellikleri
Güç Ağırlık Oranı 21 Bg/ton
Motor Dizel
Transmisyon Tam Otomatik
Mürettebat Kapasitesi 5 (Komutan, Sürücü, Nişancı, Nişancı Yrd ve İlave Pers)
Uzunluk 5.6m
Genişlik 3m (Aktif Koruma Hariç)
Toplam Yükseklik 3.1m
Azami Yol Hızı 65 km/s
Yüzme6.3 km/s
Azami Yol Menzili  525+ km 
Azami Meyil Tırmanma  %70 
Azami Yan Meyil  %40 
Hendek Aşma  1.8 m 
Ana TeçhizatGüdümlü Anti-Tank Füzeleri 
İkincil Teçhizat7.62 mm Makineli Tüfek
Atış Kontrol SistemiTermal Kamera – Gündüz Kamera
Lazer Mesafe Ölçer
Nişancı Kontrol Sistemi
PARS 4X4 Teknik Özellikleri
Güç Ağırlık Oranı25 Bg/ton
MotorDizel
TransmisyonTam Otomatik
Mürettebat Kapasitesi4 (Komutan, Sürücü, Nişancı, Nişancı Yrd)
Uzunluk5 m
Genişlik2.6 m
Yükseklik (Gövde)2.1 m
Kule Dahil3.1 m
Azami Yol Hızı110 km/s
Suda Yüzme Hızı6,5 km/s
Azami Yol Menzili700+ km
Azami Meyil Tırmanma70%
Azami Yan Meyil40%
Dik Engel Aşma40 cm
Hendek Aşma80 cm
Ana TeçhizatGüdümlü Anti-Tank Füzeleri 
İkincil Teçhizat7.62 mm Makineli Tüfek
Atış Kontrol SistemiTermal Kamera – Gündüz Kamera
Lazer Mesafe Ölçer
Nişancı Kontrol Sistemi
Teknik Özellikler

Son Yaşanan Gelişmeler;

Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi (STA) kapsamında FNSS Savunma firması tarafından 94 adet paletli (KAPLAN) ve 19 adet tekerlekli (PARS) olmak üzere toplamda 113 araç Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi. Teslimatlara devam edilmektedir.

PARS 4X4 STA (SİLAH TAŞIYICI ARAÇ)
KAPLAN STA (SİLAH TAŞIYICI ARAÇ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir