TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık Uzay ve Teknoloji Festivali 2020

Başlangıç tarihi: 22 Eylül 2020
Bitiş tarihi: 27 Eylül 2020
Zaman: 00:00 - 00:00
Konum: Gaziantep Havalimanı
Etkinlik

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin millî teknoloji geliştirmesi konusunda kritik rol oynayan kuruluşlar tarafından desteklenen Türkiye’nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivalidir. Festival 22-27 Eylül 2020 tarihlerinde Gaziantep Havalimanı’nda gerçekleştirilecektir.

Türkiye’nin gelişmesi ve her alanda bağımsızlığını güçlendirmesi ile ilgili hedefleri doğrultusunda milli ve özgün teknolojik ürün ve sistemler geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışmaların en önemli unsurları ise, toplumun bütün katmanlarının bu hedefler doğrultusunda motivasyon kazanması ve ileri teknoloji projelerini geliştirecek insan kaynağının eğitilmesi ve desteklenmesidir. Bir “Milli Teknoloji Hamlesi” olarak tanımlanabilecek bu süreçlerde başarı elde edilmesinin ön koşullarından birisi ise tüm dünyada yüksek teknoloji projelerinin lokomotifi kabul edilen havacılık ve uzay alanlarında gelişme kaydedebilmektir.

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenen Gösteriler, Aktiviteler ve Seminerler’e katılım ve Uluslararası Girişim Fuarı’nı ziyaret ücretsiz olup herkese açıktır.

Ülkemizde havacılık alanında Vecihi Hürkuş, Nuri Demirağ gibi müteşebbislerin erken dönem gayretleri maalesef gerekli desteği görmemiş ve akamete uğratılmıştır. Son dönemde ise ülkemiz yerli İHA’lar, helikopter ve uçaklar üretebilir hale gelmiş, uydu ve uzay çalışmalarında önemli mesafeler kaydetmiştir. Bu çalışmaların artarak devam etmesiyle, gerek bu alanlarda gerekse teknolojinin diğer alanlarında dünyanın en iyisi yüksek teknoloji ürün ve sistemlerinin milli ve özgün olarak ülkemizde üretilmesi amaçlanmaktadır.

Etkinlik Programı: https://www.teknofest.org/program.html