ÇINGI Otomatik Namlu Temizleme Cihazı

ÇINGI Otomatik Namlu Temizleme Cihazı

Günümüz silah sistemleri ve mühimmatlarının hızlı gelişimi ile, namlu temizliği ve bakımıyla ilgili sorunlar da bu gelişime paralel olarak artmaktadır.

Namlu bakımı ve temizleme yöntemleri maliyet etkin çözümlere ihtiyaç duyarken, geleneksel temizleme yöntemleri; yüksek iş gücü ihtiyacı ve bakım süresinin uzunluğu gibi lojistik problemleri beraberinde getirmektedir.

Yerli üretim ÇINGI, Türk Silahlı Kuveetleri envanterinde bulunan T-155 FIRTINA Obüslerinin namlu bakımı için, mevcut cihaz ve temizleme yöntemleri incelenerek, kendine özgü bir tasarımla imal edilmiştir.

ÇINGI155 Otomatik Namlu Temizleme Cihazı

İlk yerli otomatik namlu temizleme cihazını kullanıma sunan SSTEK, ÇINGI adı verilen ürünün 155, 120 ve 203 milimetre (ÇINGI155, ÇINGI120, ÇINGI203) versiyonlarını hizmete sunmaktadır.

Tasarım ve imalatta yerliliğin getirmiş olduğu yedek parça ve yerinden tedarik avantajıyla, muharebe alanının her bölgesinde azami arıza geribildirimi ile namluların etkin kullanımı ve hassas atış kabiliyeti hedeflenmektedir.

Prototip olarak çeşitli namlu çaplarında imal edilen ÇINGI, gerçek muharebe şartlarında test edilerek, SSTEK markası ile Türk savunma sanayisinin ve ihtiyaç makamlarının hizmetine sunulmuştur.

Türk Silahlı Kuveetleri kullanıcı birliklerinin ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirilen ÇINGI; kara, deniz ve hava platformlarındaki namlulu silah sitemlerinde başarı ile çalışabilir durumdadır.

Çıngı, kolay taşınabilir tasarımıyla en kısa sürede ve en az iş gücü gereksinimi ile namlu temizliğini sorunsuz yapmaktadır.

ÇINGI GENEL ÖZELLİKLERİ

  • Cihaz mevcut silah sistemlerinin üzerinde bulunan elektrik kaynağına uygun olarak tasarlanmış olup 24 volt elektrik gücü ile çalışmaktadır.
  • Cihaz istenirse namlu ağzından, istenirse kama bölümünden temizliğe başlayacak şekilde tasarlandı ve üzerinde bulunan hassas sensörler vasıtasıyla namlu içerisinde bağımsız bir şekilde ileri ve geri hareket edebilebilmektedir.
  • Ergonomik kontrol paneli ile cihaz, otomatik ve manuel olarak kullanılabilmekte, namlu içerisinde lüzum görülen kısımlarda elle yönlendirme yapılabilmektedir.
  • Cihaz üzerinde bulunan temizleme fırçaları, tek bir bağlantı ekipmanı ile kolayca sökülüp takılmakta ve operatör için kullanım kolaylığı sağlamaktadır.
  • Cihazın ön bölümünde bulunan ileri/geri hareketli fırça sisteminin titreşimli hareketi, namlu içinde oluşan kir ve kalıntıları yüzeyden kaldırırken arka bölümündeki fırça, yiv ve setlerin dönü etkisiyle namlu içini süpürerek namluyu temizliyor. Cihaz içerisinde bulunan temizleme sıvısının tüm namlu içerisine veya namlunun istenilen bölümlerine püskürtülmesiyle temizlik etkisi artırılıyor.
  • Cihaz içerisinde bulunan temizleme sıvısının tüm namlu içerisine veya namlunun istenilen bölümlerine püskürtülmesiyle temizlik etkisi artırılmaktadır.
  • Fırtına obüsü için 30 dakikadan az bir sürede namlu temizliği yapılabilmektedir.
  • Temizleme işlemi sırasında silah sistemlerinin hizmet dışı bırakılmasına gerek kalmamaktadır.
  • Taşıma kolaylığı için askeri standartlarda ve su geçirmez özellikte tasarlanan taşıma çantası, 155 milimetrelik kit için tüm aksesuarlar dahil 22 kilogramdan düşük ağırlığa sahiptir.
ÇINGI155 TEKNİK ÖZELLİKLER 
ÖLÇÜLERİ145 X 870 mm
AĞIRLIĞI21 kg
NAMLU İÇİ İLERLEME HIZI1,8 – 2,2 m/dk.
TOPLAM TEMİZLEME SÜRESİ18-25 dk.
FONKSİYONLAR155 mm Namlu İçi Temizleme
FIRÇA ÖLÇÜLERİ159 mm x 50 mm
FIRÇA ADEDİ2 adet
FIRÇA HAREKET HIZI780 devir/dk
FIRÇA HAREKETİileri-geri-dairesel
TEMİZLEME SIVISI KAPASİTESİ900 ml
ÇALIŞMA SICAKLIĞI ARALIĞI-35°C / + 50°C
MOTOR GÜCÜ24V
UYGULAMA ALANLARIFırtına Obüs, Fırtına2, G5, G6, Paladin, K9, PZH2000
ÇINGI120 TEKNİK ÖZELLİKLER 
ÖLÇÜLERİ115 X 760 mm
AĞIRLIĞI17 kg
NAMLU İÇİ İLERLEME HIZI2 – 2,4 m/dk.
TOPLAM TEMİZLEME SÜRESİ12-17 dk.
FONKSİYONLAR120 mm Namlu İçi Temizleme
FIRÇA ADEDİ2 adet
FIRÇA HAREKET HIZI780 devir/dk
TEMİZLEME SIVISI KAPASİTESİ900 ml
ÇALIŞMA SICAKLIĞI ARALIĞI-35°C / + 50°C
MOTOR GÜCÜ24V
ÇINGI203 TEKNİK ÖZELLİKLER 
ÖLÇÜLERİ190 X 820 mm
AĞIRLIĞI26 kg
NAMLU İÇİ İLERLEME HIZI1,6 – 2,1 m/dk.
TOPLAM TEMİZLEME SÜRESİ18-24 dk.
FONKSİYONLAR203 mm Namlu İçi Temizleme
FIRÇA ADEDİ2 adet
FIRÇA HAREKET HIZI550 devir/dk
TEMİZLEME SIVISI KAPASİTESİ900 ml
ÇALIŞMA SICAKLIĞI ARALIĞI-35°C / + 50°C
MOTOR GÜCÜ24V
UYGULAMA ALANLARI203 MM Obüs
ÇINGI155 Otomatik Namlu Temizleme Cihazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir