ÇAFRAD Çok Amaçlı Faz Dizinli Radar

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacına binaen Hava Savunma Harbi Fırkateyni TF 2000 platformlarının ana sensörü olması planlanan Radar Sistemlerinin özgün olarak yurtiçinde üretilmesine yönelik projedir.

ÇAFRAD RADAR
ÇAFRAD RADAR

Aynı anda binlerce hedefi takip edip 3 boyutlu haritalandırma yapabilen faz dizinli radar teknolojisi, TF2000 fırkateyninde bulunacak. Erken uyarı ve istihbarat için gemide mutlaka bulunması gereken Çok Maksatlı Faz Dizinli Radar yani ‘ÇAFRAD’ı üretebilmek için ASELSAN, METEKSAN ve TÜBİTAK harıl harıl çalışıyor. ÇAFRAD sistemi dönen anten yapilarinca saglanamayan gerçek zamanli performansi mümkün kilan gelismis sabit çok yüzlü anten yapisina sahip olacaktir. 2013 yılında başlanan projede ne aşamaya gelindiği bilinmiyor, ancak TF2000’in suya indirilmesi en çok bu projeye bağlı durumda. Geliştirilmekte olan ÇAFRAD, 400 km yarıçapta su üstündeki bir hedefi, havadaki bir füzeyi, uçağı ya da İHA’yı tespit edip bu tehditlerden bölgesindeki diğer gemi, uçak ya da yer istasyonunu haberdar edebiliyor.

Dost-Düsman Tanıma Sistemi (IFF): L-Band, dönmeyen tipte, elektronik taramalı, tahmini menzil: 450km
Arama Radarı (Çok Fonksiyonlu Radar): X-Band, active phased array
Atış Kontrol Radarı (Aydınlatma Radarı): X-Band, active phased array

ÇAFRAD sistemi yukarıda sıralanan üç ürünün bir kulede birleşmesi ile oluşan gelişmiş sabit çok yüzlü anten yapısıdir.

ÇAFRAD RADAR
ÇAFRAD RADAR

Çafrad Faz1: Atis Kontrol Radarı (Aydınlatma Radari), Dost-Düsman Tanıma Sistemi (IFF)
Çafrad Faz2: Çok Fonksiyonlu Radar, Uzun Menzilli Radar

Çok Fonksiyonlu Radar, katihal gönderme/alma birimlerinden olusan yapisi ve sayisal huzme biçimlendirme yetenegi sayesinde, belirli sektör veya tüm hacimde, hava ve/veya su üstü tespit, takip ve aydinlatma fonksiyonlarini eszamanli gerçeklestirebilmektedir.ÇAFRAD  sisteminin,  TF2000  platformuna  ilave  olarak    farkli  boyutlardaki gemilerde  de  kullanilabilmesi  için  öngörülen  ölçeklendirilebilir  yapisi  sayesinde platform  ve operasyonel  ihtiyaçlara  göre anten yüzünün boyutu ve kullanilan anten yüzlerinin  sayisi belirlenmektedir.ÇAFRAD, hava ve su üstü hedeflerin tespit ve takibini  saglarken,  güdümlü  mermiler  ve top atisi için hassas hedef konum bilgisi üretir, güdümlü mermiler için gerekli aydinlatma isaretlerini saglar ve bu fonksiyonlari platformlarin savas yönetim sistemine entegre olarak gerçeklestirir.

Çok Fonksiyonlu Aktif Faz Dizinli Radar
– Ufuk taraması
– Hava ve su üstü hedeflerinin tespiti, takibi ve sınıflandırlması,
– Küçük, alçak irtifa ve yüksek hız hava hedeflerinin tespiti ve izlenmesi
– Ates kontrol hedef izleme.

Uzun menzilli Aktif Faz Dizinli Radar
– Uzun Menzilli hedef arama
– Hava ve yüzey hedefleri algilama ve izleme.

Aktif Faz Dizinli Aydinlatıcı
– Yari Aktif Füze Güdümü

ÇAFRAD RADAR
ÇAFRAD RADAR

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir