Aselsan Elektronik Sanayi ve Tic. A. Ş

Aselsan

Türkiye’nin savunma ihtiyaçlarının milli imkanlarla karşılanması için 70’li yıllarda halkımızın bağışları ile Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerini Güçlendirme Vakıfları kurulmuştur. ASELSAN; 1975 yılında Kara Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı öncülüğünde faaliyetine başlamıştır. Günümüzde ASELSAN, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na bağlı bir kuruluştur. ASELSAN’ın kurucularının kuruluş aşamasında altını çizdiği; kritik teknolojileri kullanarak, özgün ürün ve sistemler geliştirmek temel stratejimiz olarak süregelmiştir.

Türkiye’nin lider savunma sanayi firması olarak ASELSAN; kritik teknolojik kabiliyetleri kendi mühendis kadrosu ile özgün olarak geliştirmesi, ürünlerinde en ileri teknolojileri uygulaması ve sürdürülebilir AR-GE’ye düzenli olarak yatırım yapmasıyla bilinmektedir. ASELSAN, 2.900’u aşkın mühendis içeren yaklaşık 5.000 çalışanı ile Ankara’da üç yerleşkede faaliyetlerini sürdürmektedir

2013 yılında Aselsan dünyanın ilk 50 savunma sanayi şirketinden biri olma yönündeki tırmanışını sürdürdü, savunma cirosunda dünyanın en büyük 74’üncü şirketi oldu.

ASELSAN
ASELSAN

Tesisler

Macunköy Tesisleri 110.000 m2’si kapalı alan olmak üzere toplam 186.000 m2’lik alan üzerine kurulmuştur. Genel Müdürlük, Haberleşme Cihazları Grubu, Savunma Sistem Teknolojileri Grubu ve Radar, Elektronik Harp ve İstihbarat Sistemleri Grubu Aselsan Macunköy tesislerinde bulunmaktadır.

Akyurt Tesisleri 54.500 m2’si kapalı alan olmak üzere toplam 231.000 m2’lik alan üzerine kurulmuştur. Mikroelektronik Güdüm ve Elektro-Optik Grubu Aselsan Akyurt tesislerinde bulunmaktadır.

ODTÜ-Teknokent yerleşkesi içinde bulunan Aselsan Teknokent tesisimiz 4000 m2’si kapalı alan olmak üzere toplam 4500 m2’lik alan üzerine kurulmuştur. Aselsan Teknokent tesisimizde Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Grubunun ARGE Faaliyetleri yürütülmektedir.

Ankara Gölbaşı mevkiinde kurulmakta olan tesiste; kara, hava, deniz, uzay ve insansız platformlar için radar ve elektronik harp sistemlerine yönelik faaliyetler yürütülecektir. Tesis 75.000 m2 kapalı olmak üzere toplam 350.000 m2 alan üzerine kurulmuştur. İnşaatına 2013 yılında başlanan tesisin ilk aşamasının 2014 yılında tamamlanması hedeflenmiştir.

ASELSAN, farklı yatırım ve üretim yapısı gerektiren proje konularına bağlı olarak;
Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Sektör Başkanlığı,
Mikroelektronik Güdüm ve Elektro-Optik Sektör Başkanlığı,
Radar ve Elektronik Harp Sistemleri Sektör Başkanlığı,
Savunma Sistem Teknolojileri Sektör Başkanlığı ve Ulaşım, Güvenlik, Enerji ve Otomasyon Sistemleri Sektör Başkanlığı
olmak üzere beş ayrı Sektör Başkanlığı bünyesinde örgütlenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir