Anka Uçuş Testleri

Anka %100 yerli insansız hava aracı (Anka – Turkish UAV) Tai tarafından geliştirilen Orta İrtifa Uzun Havada Kalışlı (MALE-Medium Altitude Long Endurance), İHA Programı, bir geliştirme projesidir.

Uydudan kontrol yeteneğine sahip ilk insansız hava aracı olacak ANKA sisteminin yeni eklenen özellikler ile ortaya çıkan gövde tasarımının ilk uçuşu başarı ile tamamlandı.

Testlerde 30 ben feet (yaklaşık 10 bin metre) yüksekliğe “faydalı yüklerle birlikte” sorunsuzca yükselerek, bir süre uçuş yapan ANKA yine sorunsuzca iniş gerçekleşti. Böylece ANKA’nın silahlandırılması konusundaki sürecin de hızlandığı vurgulandı. ANKA’nın 30 bin feete çıkabilmesi için aracın yapısal uçuş değerleri yeniden düzenlenirken, ağırlığı da düşürüldü. Böylece motor gücü ve yakıt tüketimi arttırılmadan, havanın son derece ince olduğu irtifaya çıkıldı.

ANKA sistemi temel performans parametreleri aşağıda açıklanmaktadır:
Servis irtifası: 30,000ft (ASL)
Havada Kalış Süresi: 24 saat
Normal Seyir Hızı: >75 kts
Çevre şartları: 15kts yan rüzgar, 20 kts baş rüzgarı, sıcaklık, nem, yağmur ve buzlanma limitleri, MIL-HDBK-310 ile tanımlanmıştır.

Anka Türleri: Anka-A , Anka-B, Anka-S,

TAI ANKA-A
TAI ANKA-A
TAI ANKA-B
TAI ANKA-B

 

TAI ANKA-B
TAI ANKA-B

 

One thought on “Anka Uçuş Testleri

  1. Merhaba bugünlerde tsk mıza teslim edilen anka s modeli silahlı olan model degilmi lütfen ufak bir bilgi verirseniz çok mutlu olurum bizde silahlı modeli diye çok sevinmiştik…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir