Altay Tankı Tamamlanıyor

Türkiye’nin ilk milli ana muharebe tankı ALTAY’ın bu yıl içerisinde kabul testlerinin tamamlanması ve seri üretim için gerekli planlamaların netleştirilmesi planlanıyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığının ana muharebe tankı ihtiyacının yurtiçi geliştirme modeliyle karşılanması amacıyla ve ALTAY Projesi’yle, yurt içi mevcut imkan ve kabiliyetlerin azami kullanılması, gerekli alanlarda ise yurt dışından teknik destek alınarak, tankın özgün olarak tasarlanması, geliştirilmesi, prototip üretimi, test ve kalifikasyonu hedefleniyor. Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından görevlendirilen OTOKAR AŞ’nin ana, ASELSAN, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu ROKETSAN ve ROTEM’in alt yükleniciliğinde yürütülen projede üretilen prototiplerin hareket kabiliyetlerinin test edilmesi ne yönelik bir dizi çalışma yürütüldü.

Her türlü arazi şartlarında 

ALTAY Tankı’nın seri üretimine yönelik teklife çağrı dosyası da geçen yıl yayımlanarak ilgili firmalarla paylaşıldı. Tanka yönelik dayanıklılık testlerine bu yıl devam edilecek. Kabul testlerinin de yıl içerisinde tamamlanması öngörülüyor. Tank bu süreçte ekstrem sıcak-soğuk iklim koşullarında dayanıklılık, isabet oranlarına ilişkin atış, farklı arazi koşullarında manevra kabiliyeti testlerine tabi tutulacak. Bunun yanında yıl içinde ALTAY Tankı’nın seri üretimi için sunulacak teklifin değerlendirilmesi ve seri üretim için gerekli planlamaların netleştirilmesi amaçlanıyor. ALTAY’ın her türlü arazi şartları ve iklimde en zorlu testleri başarılıyla tamamladığı ve yeni nesil tanklar arasında en gelişmiş ana muharebe tanklarından biri olması öngörülüyor.

ALTAY TANKI

Motoru da yerli olacak 

ALTAY için yerli güç grubu geliştirilmesine yönelik çalışmalar da Tümosan Motor ve Traktör Sanayi AŞ (TÜMOSAN) tarafından yürütülüyor. TÜMOSAN, projeyi 190 milyon euro bütçeyle 54 ay içinde gerçekleştirmeyi taahhüt ediyor. Proje sonunda elde edilecek güç grubu, halen tankta kullanılan ithal motorun yerine ikame edilecek.

BMC de seri üretim için talip olacak

ALTAY’ın seri üretimi için güçlü adaylardan biri de BMC olacak. BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada Altay tankının seri üretimi konusunda, “Prototip bitince seri üretim için Savunma Sanayii Müsteşarlığı ihale açacak. Biz de bu işte iddiası olan bir grup olarak bazı partnerlerle beraber bu ihaleye gireceğiz” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir