Uzay Fırlatma Katı Yakıtlı İtici Motoru

Roketsan İleri Teknolojiler Direktörü Bülent SEMERCİ’nin STG’21 sunumundan;

Büyük ölçekli katı yakıtlı itki sistemleri, Uzay fırlatma sistemlerinin itici motoru olarak kullanılmaktadır.Roketsan, kurulduğundan bu güne katı yakıtlı roket motorlarında oldukça çeşitli ürünler ortaya çıkarmıştır. Bunlar ağırlıklı olarak çelik gövdeli motorlardı.

Yönünüzü uzaya doğru çevirdiğinizde sistemlerin hafifletilmesi gerekiyor. Sistem üzerindeki kuru kütleli ağırlığı azaltıp, faydalı yük ağırlığınızı artırmanız gerekiyor. Bizimde bu roket motorlarında kompozit gövde kullanımına geçtiğimiz bir faaliyetimiz bu. İlk kompozit ürünümüzü ATMACA füzesinin Booster motorunda kullanıldı. Kompozit gövde çapı ölçeklendirilerek uzay fırlatma sistemlerinde kullanıyoruz.

Kompozit motorun boyu 4 m, çapı 610 mm, yaklaşık olarak 5 adet F-16 savaş uçağının sağladığı itme kuvvetini (1.1 milyon beygir) tek başına sağlayabiliyor.  

Uzay fırlatma sistemlerinde kullanılan, kompozit gövdeli, itki vektör kontrollü (yönlendirilebilir), katı yakıtlı roket motorunun statik ateşleme testi.

Esnek Eklemli İtki Vektör Tahrik Teknolojisi: Aerodinamik kontrolün etkin olmadığı ortamlarda ve atmosfer dışında fırlatma/uzay aracının istenilen manevrayı yapması.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir