Umay-VTOL İnsansız Hava Aracı (İHA)

Umay-VTOL İnsansız Hava Aracı (İHA)

Umay-VTOL, bulunduğu konumdan dikey olarak havalanabilmekte ve 5×5 m2lik herhangi bir alana hassas bir şekilde inebilmektedir. Umay-VTOL, belirlenen yüksekliğe dikey olarak yükseldikten sonra yatay uçuşa geçmektedir. Dikey kalkışlarda dört adet elektrikli motor, yatay uçuşta ise bir adet elektronik enjeksiyonlu benzin yakıtlı motor kullanmaktadır. Böylece, pist gerektirmemekte ve havada uzun süre kalabilmektedir. Umay 16.400 ft. (5.000 m) MSL’e kadar test edilmiştir.

Sistem üzerinde tek bir PilotUs otopilotu bulunmaktadır. PilotUs, Türk mühendisleri tarafından geliştirilmiştir ve üretilmektedir. Yazılımı tamamen yerlidir ve açık kaynak kodu kullanılmamıştır. Elektronik devreler ve kartlar Türk mühendisleri tarafından tasarlanmıştır. Müşteri gereksinimleri doğrultusunda gerek otopilot gerekse yer kontrol yazılımlarında değişiklikler yapılabilmekte, yazılımlar, müşteri ihtiyaçları doğrultusunda özelleştirilebilmektedir. Bu sayede değişik faydalı yükler, görev tipleri ve manevralar sisteme ilave edilebilmektedir.

Sistem uzun süreli saha tecrübeleri sonucunda geliştirilmiştir. Bütüncül bir yapıya sahiptir. Nakliyesi ve bakımı son derece kolaylaştırılmıştır. Sistemin bakım teknisyeni eğitimleri sadece iki gün sürmektedir. Bakım ve idame maliyetlerinin İHA maliyetlerine oranı minimize edilmiştir. Sistem modüler bir yapıda tasarlanmıştır. Tüm parçalar kolaylıkla değiştirilebilmektedir ve stokludur. Sistemdeki tüm aviyonik ve mekanik parçalar ya yerli olarak geliştirilmiştir ve üretilmektedir ya da COTS ürünler kullanılmıştır. Parçaların temininde üretici veya menşeinden kaynaklı problem yaşanması halinde, farklı ülke menşeili muadil ürünler, üretici firma tarafından sisteme kolaylıkla entegre edilebilmektedir. Sistemin ürettiği görüntüler şifreli olup, müşteri talebi doğrultusunda birden fazla kullanıcıya, yer ekiplerine, el terminallerine ve görüntü analiz merkezlerine ve/veya ihtiyaç duyulan tüm sistemlere aynı anda yayınlanabilmektedir.

İnsansız Hava Aracı UMAY’ın SSM (Savunma Sanayi Müsteşarlığı) tarafından davet edilen Kurum ve Kuruluşlara 17 Şubat 2017 tarihinde geniş bir katılımla tanıtımı ve gösteri uçuşu başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Sivrihisar Hava Meydan Komutanlığında 17 Şubat 2017 tarihinde Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı koordinesinde gerçekleştirilen tanıtım ve gösteri uçuşunda UMAY İnsansız Hava Sistemleri hakkında katılımcılara geliştirilen sistemin teknik özellikleri, AR-GE ve test çalışmaları, proje aşamaları, yazılım çalışmaları, milli olarak üretimi yapılan sistem parçaları ile diğer projelerimiz hakkında detaylı brifing verilmiştir. Brifing esnasında tamamen milli olarak mühendislerimiz tarafından geliştirilen OtoPilot yazılım sistemi ile pistten otonom kalkış gerçekleştirilerek, brifing salonunda hazırlanan Kontrol İstasyonu ekranlarından izlenmesi sağlanmıştır.

Sunumun ikinci bölümünde özellikle kısıtlı alanlardan kalkış ve iniş için geliştirilmiş olan UMAY VTOL modelimiz ile Yer Kontrol İstasyonumuz ve Mobil istasyonumuz katılımcılara tanıtılmış, dikey kalkış ve iniş gösteri uçuşu tümüyle mühendislerimiz tarafından geliştirilmiş olan OtoPilot yazılımımız ile otonom bir şekilde pist üzerine gerçekleştirilmiştir.

UMAY-VTOL İnsansız Hava Aracı (İHA)

Kullanım Alanları

  • Terörle mücadele
  • Havadan keşif, gözetleme, hedef tespiti
  • Havaalanı, karakol, liman, fabrika, arazi, sınır, tesis vb. alanların korunması amaçlı devriye, keşif, gözetleme
  • Konvoyların güvenliğinin havadan sağlanması
  • Sınır güvenliği
  • Boru ve enerji hattı güvenliği

 

İHA’nın Temel Özellikleri
Otopilot: PilotUS
İniş/Kalkış: Pistten ve/veya Dikey
Datalink Mesafesi: 20-40-80 km LOS
Test Edilmiş İrtifa (MSL): 16.400 ft. (5.000 m)
Veri ve Data Link Frekans: L-S-C band (opsiyonel)
R/C Kontrol: Opsiyonel
Kanat Genişliği: 4,5 m
Uzunluk: 2,5 m
Stall Hızı: 27 Knot (14 m/s)
Seyir Hızı: 41 Knot (21 m/s)
Maksimum Hızı: 68 Knot (35 m/s)
Süzülme Oranı: 8:1
Maksimum Kalkış Ağırlığı: 45 kg
Havada Kalma Süresi: 6 saat – 10 saat
Depo: 5,5 lt – 11 lt
Faydalı Yük Kapasitesi: 8 kg – 3,2 kg (Yakıt hariç)
Yakıt: Kurşunsuz benzin

 

Tavsiye Edilen Faydalı Yük ve Özellikleri
CM100
Ağırlık: 800 g
Pozisyon Hassasiyeti: 0.022°
Yükseltme: ±115°
Azimut: 360° Sürekli
Hareket: 105°/s
Analog Çıkış: Kompozit
Dijital Çıkış: .h264, 10 Mbps’ye kadar
Enstantane Resim: HD (hafızada saklanır)
Broadcast: Var
Sensör 1: Gündüz (E/O) Kamera
Çözünürlük: 1280×720
Zoom: x30 Optik
FOV: 44° – 1,5°
Sensör 2: LWIR Kızılötesi Kamera
Çözünürlük: 640×512
Zoom: x8 Dijital
FOV: 25° – 20°
Frame: 9Hz – 25Hz

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir