Uydu Fırlatma Testleri Başarıyla Tamamlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ASELSAN Gölbaşı Yerleşkesi’nde düzenlenen Yeni Sistem Tanıtımları ve Tesis Açılışları Töreni‘nde konuştu. “Türkiye, küresel tedarikçilerin çıkardığı tüm zorlukları, uyguladığı gizli açık ambargoları kendi gücüyle aşabilen bir ülke haline geldi.” dedi., 

ROKETSAN SONDA ROKETİ 0.1-2

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir müjde de ROKETSAN’dan vereceğine işaret ederek, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda, ROKETSAN’a yaptığı ziyaret sırasında, “Artık Uzay Liginde olunduğunu” söylediğini hatırlattı.

Erdoğan, “Uzay’ın karanlığını, milli teknolojimiz ve mühendislik kabiliyetimizle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda bir kez daha aydınlattığımızın müjdesini de buradan sizlerle paylaşmak istiyorum. Tamamen milli ve yerli mühendislik kabiliyetlerimizle yaptığımız Uydu Fırlatma testleri başarıyla tamamlandı. Bu testlerde 4 kere daha uzaya ulaştık. Cumhuriyet Bayramımızda yaşadığımız bu gururla 2023 vizyonumuz çerçevesinde önemli bir dönüm noktasını daha geride bıraktık.” diye konuştu.

ROKETSAN FÜZE TEST MERKEZİ KONTROL ODASI

“Bu gururu görüntüleriyle birlikte milletimizle paylaşmak istiyorum.” diyen Erdoğan, Sonda Roketi Testi’nin görüntülerinin izlenmesinin ardından, milletin karşısına her alanda yeni başarıların müjdeleriyle çıkmaya devam edeceklerini söyledi.

ROKETSAN UYDU FIRLATMA TESTLERİ (UZAY SONDASI 0.1-2)
ROKETSAN SONDA ROKETİ 0.1-2 UÇUŞ TESTLERİ UZAYA ERİŞİM

ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci; “29 Ekim’deki 4 uydu fırlatma testinde yapılan atışlarda milli olarak geliştirilen itki kontrol, yakıt teknolojisi, manevra yönetim, elektronik harp ve navigasyon gibi sistem ve teknolojilerin testleri başarıyla yapıldı. Yürüttüğümüz çalışmalarla katı, sıvı ve hibrit yakıt teknolojisini kazanıyoruz. Uzay teknolojilerini ülkeler paylaşmıyor. Sıvı ve katı yakıt yanında hibrit motorları da çalışıyoruz. AR-GE çalışmaları tamamlamak üzereyiz.”

Uzay programın devamında öncelikle 2023 yılına kadar 100 kg faydalı yükle 300 km’lik bir irtifa ulaşılması hedeflenirken, 2026 yılında 100 kg faydalı yükle 400 km irtifaya ulaşılması planlanmaktadır. ROKETSAN önümüzdeki birkaç yıl içerisinde daha yüksek irtifalar için üst seviye motor geliştirilmesi yönünde yatırımlar yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir