Türkiye, Fransa ve İtalya ile füze anlaşması imzaladı.

Milli Savunma Bakanı Canikli, Fransa Savunma Bakanı Parly ve İtalya Savunma Bakanı Pinotti arasında savunma iş birliği niyet beyanı imzalandı. İş birliğinin ilk adımı olarak Eurosam-T (Samp-T) hava savunma sistemini temel alan bir sistemin EUROSAM Konsorsiyumu ile Türk firmalarınca analizinin yapılması ve üç ülkenin ortak ihtiyaçlarının belirlenmesine yönelik çalışmalara başlanması hedefleniyor.

Geçtiğimiz ay Türkiye’nin kendi hava ve füze savunma sisteminin geliştirilmesi projesi kapsamında, Türkiye, Fransa ve İtalya arasında ilk mutabakat zaptı imzalanmıştı

Anlaşmanın hedefi, Fransa, İtalya ve Türkiye’nin, hava ve füze savunma sistemini ve her türlü tehdide karşı koruyabilecek Eurosam-T (Samp-T) sistemi üzerinden geliştirilecek yeni bir füzeyi birlikte geliştirmek. Milli hava savunma sistemi HİSAR için teknoloji transferi sağlanmış olacak.

EUROSAM-T (STAMP-T)

İtalyan-Fransız konsorsiyumu Eurosam tarafından üretilen Eurosam-T (Samp-T), Avrupalı füze üreticileri MBDA ve Thales’in ortak teşebbüsü. Söz konusu sistemler, muharebe alanları, liman, havalimanı gibi stratejik tesisleri, seyir füzesi ve uçak gibi havadan gelecek tehditlere karşı koruma amaçlı tasarlandı.

Bu kapsamda ayrıca askeri elektronik sistemler, yazılım ile simülasyon sistemleriyle muhabere teçhizatı dahil, hava ve füze savunma sistemlerinin ortak üretiminde iş birliğinin güçlendirilmesinin yanı sıra teknolojik iş birliği dahil savunma sanayi alanındaki ilişkilerin geliştirilmesinin desteklenmesi hedefleniyor.

Türkiye, imzalanacak olan anlaşma ile ROKETSAN, HAVELSAN, ASELSAN gibi Türk savunma sanayii firmalarının katılımıyla Eurosam konsorsiyumunun da ortağı haline gelmiş olacak. SAMP-T sistemi anlaşması Rusya’dan tedarik edilecek S-400’lerin alımını ise engellemeyecek.

Eurosam-T (Samp-T) hava savunma sistemi, orta menzilli tehditlere yönelik olarak son derece etkin ve ekonomik bir yapıya sahip. Aynı anda 100’ü aşkın hedefi tespit edebiliyor, radar alan menziliyse 600 kilometreyi aşıyor.

Eurosam-T (Samp-T) tipinde bir hava savunma ünitesi, 2 radar, 1 komuta kontrol merkezi, 1 yedekleme ünitesi, 8 Aster-30 tipi füze fırlatan 4 fırlatıcı ve 14 askerden oluşuyor.

EUROSA-T (STAMP-T) HAVA SAVUNMA SİSTEMİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir